Узбекистан: новий закон про профспілки зробив їх більш незалежними

У березні 2020 року в Узбекистані вступив в силу новий Закон про профспілки.

Окрім багатьох інших важливих пунктів, новий закон передбачає:

  • подальший розвиток прав і можливостей профспілкових організацій відповідно до Конвенцій Міжнародної організації праці;

  • розширені можливості для створення профспілкових організацій;

  • спрощення процедури державної реєстрації профспілкових органів;

  • відновлення профспілкових інспекцій, які завжди вважалися одним з оплотів захисту трудових прав працівників;

  • викорінення норм, що мали декларативну природу.

Зі вступом нового закону в силу, Голова профспілки працівників освіти і науки Республіки Узбекистан Равшана Беділова поділився своєю думкою про новий нормативно-правовий акт, а також про процедуру його підготовки.

У своїх коментарях на цю тему він зазначив: «Варто згадати про те, що в обговоренні законопроекту широко брала участь громадськість, і були розглянуті тисячі пропозицій. Ці пропозиції, які були результатом інколи дуже гарячих дебатів і дискусій, були уважно вивчені, і 150 з них були включені в проект закону.

З тексту законопроекту було видалено понад 30 застарілих норм». Він продовжив: «Я б хотів відзначити той факт, що в процесі розробки нового закону і в пов'язаних з ним обговореннях брали участь не тільки профспілкові лідери і зацікавлені сторони, а й вчителі та інші працівники освіти, які є членами профспілкових організацій».

У своєму інтерв’ю для ЄКПО він зазначив: «На жаль, деякі люди до сих пір вважають, що профспілки – це організації, які розподіляють санаторні путівки і займаються організацією свят. Насправді ж, роль і значення профспілкових організацій полягає, крім іншого, в захисті соціальних і економічних прав трудящих і забезпеченні виконання колективних договорів і угод».

Згідно зі Статтею 28 нового закону, відтепер при прийнятті нормативно-правових актів, які зачіпають соціально-економічні права та інтереси працівників, а також правових актів у галузі технічного регулювання, їх узгодження з відповідним профспілковим органом є обов’язковим.

Профспілка освіти стверджує, що однією з головних цілей нового закону є розширення прав і можливостей профспілок. Раніше, в профспілку можна було вступити, а ось механізм створення профспілкової організації не був досить продуманий. Завдяки новому закону, іноземні громадяни, які проживають або навчаються в Узбекистані, а також особи без громадянства отримали тепер право вступати до профспілки.

Варто зазначити, що в минулому профспілкові органи включали, крім інших, і представників роботодавця, які намагалися впливати на роботу профспілки. Відтепер роботодавці та їх представники не можуть обиратися до керівних органів профспілки або виступати з ініціативою його створення.

Введення нового закону в силу зробило профспілки більш незалежними і посилило зобов'язання роботодавців.

«Однією з найважливіших і найвідповідальніших завдань нині є забезпечення виконання цього важливого закону», – завершуючи, наголосив пан Беділов.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори