28 січня – Міжнародний День захисту персональних даних

28 січня 2021 року виповнюється 40 років з моменту відкриття для підписання Конвенції Ради Європи «Про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних», яка заклала підвалини правового регулювання сфери захисту персональних даних на міжнародному рівні.

Саме у цей день у країнах Європи починаючи з 2007 року відповідно до рішення Комітету міністрів Ради Європи відзначається Міжнародний день захисту персональних даних (Data Protection Day).

День було встановлено для того, щоб користувачі мережі не забували про дотримання правил поведінки в інтернеті, які допомагають убезпечити їх віртуальне і реальне життя.

Сьогодні питання захисту персональних даних стає дедалі більш актуальним, і пов’язано це, перш за все, зі стрімким розвитком інформаційних технологій, який робить можливим обробку великих масивів персональних даних без надмірних зусиль.

У сьогоднішньому мінливому світі персональні дані обробляються щосекунди – на роботі, державними інституціями, у сфері охорони здоров’я, під час використання мережі Інтернет, при наданні різноманітних послуг, включаючи послуги банків, супермаркетів, кафе та ресторанів, кінотеатрів, самозайнятих осіб, операторів мобільного зв’язку тощо.

З урахуванням сучасних тенденцій у сфері розвитку новітніх технологій захист права на приватність стає дедалі складнішим процесом, що, у свою чергу, потребує більш системного правового регулювання. 

 

Найбільш сучасним міжнародним стандартом у сфері захисту персональних даних вважається Загальний регламент про захист даних Європейського Союзу, більш відомий як GDPR.

На сьогоднішній день Регламент застосовується здебільшого на території ЄС, а також на території держав Європейської економічної зони, які не входять до складу ЄС.

У той же час для багатьох він виступає своєрідним «золотим стандартом», мірилом відповідності найкращим світовим практикам у контексті дотримання права на приватність у цілому та права на захист персональних даних зокрема.

Відповідно до статті 15 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони Україна взяла на себе зобов’язання співробітничати з метою забезпечення належного рівня захисту персональних даних відповідно до найвищих європейських та міжнародних стандартів, зокрема відповідних документів Ради Європи.

У той же час Україна неодноразово, у тому числі на законодавчому рівні, заявляла про необхідність реформування законодавства у сфері захисту персональних даних до aquis ЄС. Все це створює надію, що норми GDPR будуть належним чином імплементовані у національне законодавство України при його подальшому реформуванні.

Отже, право на приватність трансформувалося в одне з фундаментальних прав людини, закріплених цілою низкою міжнародних документів.

Крім того, право на невтручання в особисте життя у зв’язку з обробкою персональних даних у другій половині XX – на початку XXI століття із розвитком технологій перетворилося на таке, що потребує консолідації міжнародних зусиль задля його ефективного захисту.

  

Як убезпечити свої персональні дані у мережі – основні поради 

Важливо розуміти, що у ХХІ столітті персональні дані, розміщені у мережі Інтернет, піддаються ризику, і захищати їх потрібно завжди. Ось кілька порад, які допоможуть захистити свої дані.

«Ні» підозрілим сайтам!

Звісно, не можна відкривати підозрілі посилання, що містяться у текстах електронних листів і можуть бути піратськими програмами. І не вводьте свої дані на підозрілих сайтах.

Лише складні паролі

Потрібно для різних акаунтів користуватися різними паролями, які мають складатися з різних літер та цифр – так пароль буде стійким до зламу.

Оновлення ОС та антивірусів на пристроях 

Потрібно регулярно оновлювати операційну систему, програми, встановлені на комп’ютерах та смартфонах. Це обов’язково, адже вони можуть стати небезпечними, якщо їх не оновлювати. До того ж важливо оновлювати антивірусні програми, які стоять на захисті даних, що зберігаються на комп’ютері.

Обережно користуватися відкритим Wi-Fi у громадських місцях 

Якщо користуватися загальнодоступним Wi-Fi (без паролю) у громадських місцях, то рано чи пізно можна виявити, що конфіденційність особистих даних порушено.

Для вашої безпеки рекомендується не проводити оплату та не вводити персональні дані при користуванні відкритим Wi-Fi. 

Відділ технічного забезпечення та захисту інформації

Схожі публікації


Догори