Канікули в датському королівстві: вчителям заборонили ходити до школи

Канікули в датському королівстві: вчителям заборонили ходити до школиНезважаючи на інтенсивні спроби врегулювати ситуацію та нові пропозиції Профспілки вчителів Данії (DLF) – роботодавці оголосили локаут майже всім вчителям у початкових та середніх школах у всій країні, який набув чинності з 1 квітня 2013 року.

У школах Данії скасовані заняття. Заборона діє для вчителів за розпорядженням муніципальних властей країни: більше, ніж 50 тисячам педагогів не дозволяють входити до навчальних закладів. Уряд ввів такі заходи у відповідь на дії профспілки вчителів.

Здати ключі від кабінету і сидіти без зарплати, поки не вирішиться конфлікт – нічого іншого вчителям не залишається, адже працювати їм заборонено.
Розклад на найближчі дні зміниться для 900 тисяч учнів. Деяким – уроки скасували зовсім.

«Локаут» в Данії

Це найбільший в історії Данії «локаут»: навчальний процес зупинили через провал переговорів між вчительською профспілкою і муніципальною владою.

Чиновники вирішили змінити систему розподілу навантаження: зняти викладацький ліміт у 25 навчальних годин на тиждень і дати школам можливість самим вирішувати, як використовувати робочий час вчителів.

Педагоги впевнені, що директори знайдуть просте рішення і будуть ставити вчителям більше уроків, не враховуючи час на їх підготовку, позакласні заняття або проведення батьківських зборів. Таким чином, вчити будуть більше, але гірше. І в перспективі, вважають педагоги, отримувати гідну освіту в Данії зможуть тільки учні елітних приватних шкіл.

«Такі слова, як «борг», «ентузіазм», «енергія» – вже не в пошані. Кілька років тому мені вдалося досягти угоди з місцевою владою. Ми ночами не спали, щоб знайти вихід, але все одно опинилися в безнадійній ситуації», – розповідає голова Профспілки вчителів Данії Андерс Бондо Крістенсен.

Уряд заявив, що втручатися рано. В інтерв'ю данським ЗМІ прем'єр країни сказала, що вони почекають, це тільки перший день відкритого конфлікту.

«Я розумію, все це здається дивним – держава влаштовує локаут проти вчителів. Впевнена, багатьом дітям це зрозуміти теж складно. Але такий інструмент в Данії передбачений для того, щоб роботодавець міг прискорити переговори», – каже прем'єр-міністр Данії Хелле Торнінг-Шмітт.

Наскільки затягнуться великодні канікули в датському королівстві – поки незрозуміло, жодна зі сторін не готова поступитися.

У травні-червні повинні пройти іспити і, цілком можливо, що готуватися до них датським школярам доведеться своїми силами і за свій рахунок.

ЄКПО підтримує датських вчителів

Європейський комітет профспілок освіти висловлює протест проти дій уряду Данії. Це дуже серйозний конфлікт, ні роботодавці, ні уряд не підійшли серйозно до вирішення питання», зазначив директор ЄКПО Мартін Рьомер.

«Якщо так буде і надалі, подібні ситуації можуть повторюватися, що зашкодить так званій «Датській моделі», згідно з якою завжди існувала традиція пошуку компромісу», – сказав директор ЄКПО.

Профспілка працівників освіти і науки України надіслала лист солідарності датським колегам.


Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори