Страйк вчителів Норвегії: освітяни проти додаткових функцій і завдань

Страйк вчителів Норвегії: освітяни проти додаткових функцій і завданьПереговори між представниками вчителів, які страйкують, та організацією муніципальних роботодавців Норвегії знову зірвалися.

У понеділок пішов вже восьмий тиждень від початку страйку, і третій тиждень з того часу, як розпочався навчальний рік в школах. Схоже, що страйк може затягнутися ще на довгий час.

Зустріч соціальних партнерів у п'ятницю завершилася планами продовження контактів у неділю. Однак вже після 20 хвилин недільної зустрічі лідери обох сторін заявили, що не досягли жодного прогресу і не бачать причин продовжувати зустріч.

Лідер Профспілки освітян Норвегії Рагнхільда Лайд заявила, що організація роботодавців не відкликає свою вимогу щодо того, щоб вчителі проводили більше часу в школі замість існуючого більш гнучкого робочого часу.

«Це означає, що зараз нам немає з чим продовжувати переговори» – сказала Лайд журналістам у неділю ввечері. Якби роботодавці відмовилися від своєї вимоги, вчителі були готові повернутися в класні кімнати вже в понеділок, не чекаючи на голосування щодо формальної угоди між профспілкою та роботодавцями. Але цього не сталося.

Пер Крістіан Сунднес із організації муніципальних роботодавців Норвегії висловив жаль з приводу того, що угоди не було досягнуто, але не взяв на себе відповідальність за провал переговорів. «Чим більше ми намагаємося йти назустріч вимогам профспілки вчителів, тим більше вони вимагають», – заявив Сунднес, – «таким чином ми не можемо досягти жодної домовленості. Переговорів по суті немає».

Обидві сторони висловили прикрість із приводу відсутності домовленостей, але кожна сторона звинувачує в цьому іншу.

«Керівництво роботодавців не розуміє, що організації вчителів ведуть переговори від імені своїх членів» – заявила Лайд. «Їхній мандат чіткий: «Досить!» Після кількох десятиліть, протягом яких вчителі постійно йшли на поступки у переговорах з роботодавцями і не отримували нічого навзаєм, наші члени налаштовані колективно відстоювати свої позиції.»

Вчителі дійсно налаштовані рішуче: в країні відбуваються мітинги, у тому числі і у вихідні дні. Найгострішим питанням залишається вимога до вчителів "бути прив'язаними" до робочих годин у школі, а не вільно брати роботу додому на свій розсуд.

Одна із пропозицій, яку вчителі відхилили, вимагає, щоб вони перебували в школі щонайменше 7,5 годин кожного робочого дня. Також пропонується відмінити центральну угоду, яка регулює максимальну кількість навчальних годин на рік.

Крім того, роботодавці хочуть визначати, що робитиме вчитель кожну годину, яку він проводить на робочому місці, тим самим скасувавши діючі правила, які гарантують для вчителів час на планування, підготовку та оцінку.

73% членів Профспілки освітян Норвегії проголосували проти цих пропозицій. На думку вчителів вимоги роботодавців щодо перебування протягом 7,5 годин на робочому місці є недовірою до їхнього професіоналізму. Профспілка вважає, що вчителі повинні мати у своєму розпорядженні частину робочого часу, оскільки їхні професійні обов'язки вимагають гнучкості.

«Останнім часом ми є свідками тенденції нав’язувати вчителям додаткові функції і завдання, які забирають час, необхідний для вирішення професійних завдань і викладання», – підкреслила Лайд. Серед цих додаткових обов’язків - адміністративні процедури, прибирання і догляд за дітьми.

За повідомленням профспілки, вчителі також побоюються, що тягар непедагогічних обов'язків збільшиться, якщо вони будуть змушені проводити більшу частину свого робочого часу у школі. Для забезпечення якісної освіти важливо, щоб учителі залишалися вчителями, і концентрувалися на процесі навчання, а не обростали додатковими функціями, які виходять за межі їхньої компетенції.

Нових зустрічей з роботодавцями поки не заплановано, тому страйк продовжуватиметься і на цьому тижні. У акціях протесту бере участь майже 8 тисяч учителів, які навчають десятки тисяч учнів, за винятком столиці Норвегії - Осло, де проходили окремі переговори, які навесні завершилися підписанням угоди.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори