Учителі Литви розпочали безстроковий страйк

Учителі Литви розпочали безстроковий страйкШість литовських профспілок працівників освіти вимагають підвищення до докризового рівня заробітної плати вчителів, яка була заморожена протягом 8 років.

Крім того, вони просять виділити 3,56 млн. євро в якості вихідної допомоги працюючим вчителям пенсійного віку, щоб вони мали змогу вийти на пенсію.

 Профспілки освітян вважають, що вчителі щомісячно недоотримують приблизно 600 литів (174 євро). Профспілки також вимагають зменшити кількість учнів в класах і групах.

Профспілки освітян стверджують, що, якість системи освіти Литви погіршується; рейтинги країни у міжнародних дослідженнях щорічно знижуються, а результати литовських студентів у Програмі міжнародного оцінювання студентів нижчі за середні показники країн Організації економічного співробітництва та розвитку. До того ж, система зайнятості вчителів застаріла, вона занадто покладається на річні контракти на неповний робочий день без будь-яких гарантій на роботу в наступному році.

20% робочих місць в сфері освіти займають вчителі-пенсіонери, що ускладнює найм молодих вчителів. Крім того, число школярів і студентів знижується у зв'язку з демографічною ситуацією та еміграцією в інші країни, що також негативно позначається на галузі в цілому і особливо на наймі вчителів.

У національній доповіді ЮНЕСКО щодо прогресу Литви у реалізації стратегії «Освіта для всіх» підкреслюється, що система освіти Литви зіштовхується з низкою проблем, у першу чергу, через недостатнє і неефективне фінансування і погане управління.

«У Литві заходи з поліпшення якості освіти не є систематичними, вони хаотичні, суперечать один одному, відсутня політична стабільність та послідовність», – зазначає Тетяна Бабраускієне, міжнародний секретар Федерації литовських профспілок освіти і науки Литви (FLESTU), яка представляє приблизно 10 тисяч вчителів усіх рівнів освіти.

У Литві проблеми нерівності та недоступності освіти особливо виявляються у низькій якості викладання та низькому рівні відвідуваності у невеликих сільських школах, а також доступі дітей з малозабезпечених сімей, зокрема у сільській місцевості, до дошкільної освіти. Оскільки дуже мало молодих спеціалістів обирають своєю професією працю в дошкільних навчальних закладах, їх персонал набагато старший, ніж у навчальних закладах інших рівнів освіти.

Фінансування загальної освіти в Литві, що виділяється з розрахунку на одного учня, серйозно відстає від середніх показників по ЄС. Тому, хоча рівень охоплення освітою є позитивним, необхідно виділяти додаткові кошти для поліпшення якості освіти. Крім того, в той час, як кошти, що виділяються на одного учня початкових класів (МСКО-1), зростають з кожним роком, кошти, що виділяються одного учня середніх та старших класів (МСКО-2 і МСКО-3), останнім часом скорочуються.

Правляча коаліція Литви погодилася задовольнити деякі з вимог вчителів і виділити додаткове фінансування у розмірі 10 млн. євро. У той же час Міністерство освіти і науки зазначає, що для задоволення в повній мірі вимог профспілок вчителів щодо поліпшення ситуації в галузі та умов праці вчителів необхідно понад 100 млн. євро.

Профспілки вчителів не вірять у те, що додаткові 10 млн. євро, обіцяні урядом, «врятують ситуацію».

«Після 2 років переговорів з урядом і після досягнення згоди щодо сфер, які мають бути покращені, уряд заявив, що додаткового бюджету на систему освіти і зарплати вчителів не передбачено. Після попереджувального страйку, що відбувся 8 листопада 2015 року, ми вирішили 22 лютого розпочати безстроковий страйк. Просимо всі профспілки вчителів в Європі підтримати нас у наших зусиллях», – зазначає Тетяна Бабраускієне.

За інформацією міністерства освіти Литви, в страйку беруть участь вчителі 233 шкіл із 43 самоврядувань країни, що становить 10% усіх навчальних закладів. У школах з понеділка не проводяться уроки, діти займаються позакласними заняттями.

 

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори