Посиденьки на околиці Сваляви

Посиденьки на околиці СвалявиСамобутня й щедра душа українського народу виявляє себе в традиціях, обрядах, віруваннях, у народній творчості.

Новорічно-різдвяні свята в Україні такі яскраві, веселі, сповнені вигадок, сміху, ігор! Це чарівна пора. Адже навіть нам, дорослим, так хочеться вірити в казку, в диво, сподіватися на здійснення найзаповітніших мрій…

Розпочинає зимові свята день Андрія Первозваного. Як багато цікавих обрядів нашого народу пов’язано з цим надзвичайним святом! Воно на часинку перетворює кожного з нас на людину, що вірить у чаклунство, гадання, передбачення долі…

Ще один талант відкрив обдарований педагогічний колектив Свалявської гімназії під керівництвом директора Вікторії Туряниці у тісній співпраці з профспілковим комітетом навчального закладу для районного журі огляду-конкурсу художньої самодіяльності працівників освіти. Вчителі гімназії показали, що вміють не тільки сумлінно працювати, але талановиті й обдаровані всебічно.

Цей святковий день зібрав на стилізоване дійство під назвою «Посиденьки на околиці Сваляви» учасників художньої самодіяльності Свалявської гімназії, їхніх колег та гостей. Автори сценарію Вікторія Туряниця та Надія Загуменнова відтворили елементи традиційних ворожінь на Андрія, в які органічно вплелися народні пісні, гумор та поезія. Цікаву ідею підтримав увесь колектив: як учасники дійства, які додавали до її втілення зернятка власного творчого таланту, так і ті, хто взяв участь у створенні костюмів та декорацій, атрибутики свята – байдужих не було.

В ошатно прибраній залі-світлиці біля гостинного столу всіх щиро зустріли господині Тетяна Мауриц та Надія Морозько. Задала піднесеного настрою присутнім закарпатська народна пісня «Через поле широкоє» та соло на саксофоні у виконанні вчителя музичного мистецтва, керівника гуртків художньої самодіяльності Івана Гучковича.

На цей спів до світлиці на посиденьки зійшлися дівчата. Неабияке враження на глядачів та журі справив виступ жіночого ансамблю у складі Вікторії Туряниці, Надії Загуменнової, Марії Нагалки, Любові Циганин, Любові Фізер, Антоніни Гучкович, Маріанни Лигирди, Ганни Добри, у виконанні якого прозвучав самобутній віночок пісень народів, що впродовж багатьох століть мирно проживають пліч-о-пліч на території нашого багатонаціонального краю, запалила настроєм і жартівлива закарпатська народна пісня «Ой летіли гусоньки».

Та що ж за вечорниці без хлопців?! Пишається гімназійний педагогічний колектив своїми колегами-чоловіками. Ось і сьогодні вони довели, що талановита людина талановита у всьому. З захопленням зустріли на святі чоловічий ансамбль у складі Івана Островки, Івана Гучковича, Михайла Молнара, Федора Ваніна, Олександра Гриценка, Василя Циганина, Мирослава Батрина, Віталія Лендєла, які завітали до світлиці з піснею «Ой чий то кінь стоїть».

Разом із досвідченими господинями не лише слухали про давні ворожіння у ніч на Андрія, а й спробували самі побачити свою майбутню долю молоді колеги Мирослав Батрин, Віталій Лендєл, Маріанна Лигирда, Антоніна Гучкович. Безліч позитивних емоцій подарував присутнім зведений ансамбль гімназії, виконавши українську народну пісню «А мій милий вареників хоче». Зворушили й чудові виступи дуету у складі Маріанни Лигирди та Василя Циганина, які виконали українську народну пісню «Місяць на небі», та Надії Загуменнової, яка подарувала глядачам пісню «Чарівна скрипка» (слова Ю.Рибчинського, музика І.Поклада). А під варенички з сиром та маслом, які приготували для присутніх гостинні господині, дружній колектив на чолі з солістом Михайлом Молнаром заспівав жартівливої «Із сиром пироги».

Низкою гуморесок розвеселив присутніх керівник гуртків художньої самодіяльності, член Спілки самодіяльних композиторів України Василь Циганин. Щирі усмішки викликала мініатюра «Дві куми», майстерно виконана Тетяною Мауриц та Надією Морозько. Вразила присутніх декламуванням балади Т.Шевченка «Лілея» Марія Колеснікова. Завершальним акордом виступу художньої самодіяльності вчителів Свалявської гімназії став своєрідний гімн рідному краєві – пісня «Край, мій рідний край» (слова і музика М.Мозгового), майстерно виконана Іваном Гучковичем.

У фіналі дійства ведуча Вікторія Туряниця закликала берегти традиції нашого народу, оту прекрасну невичерпну скарбницю, бо у ній мудрість, кмітливість, гумор, надія і світло завтрашнього дня. Хай завжди світяться живим незгасаючим вогником обереги народної пам’яті!

Були приємно вражені побаченим і почутим члени журі, а колектив колег-глядачів гордий тим, як презентувала себе рідна гімназія! Всім хотілося, щоб свято, яке подарувало піднесений настрій та торкнулося найкращих струн душі кожного, продовжувалося!

Звертаючись зі словами вдячності до учасників посиденьок, в.о. голови Свалявського райкому профспілки працівників освіти Марія Немеш, методист відділу освіти, молоді та спорту Свалявської РДА Наталія Ладані, член журі огляду-конкурсу Лариса Рева відзначили оригінальність ідеї, професіоналізм колективу та різноплановість виступів, щиро подякували колегам-аматорам за неоціненний внесок у збереження давніх традицій.

Володимир Попович, член журі,
член президії Свалявського РК Профспілки
Закарпатська область


Посиденьки на околиці СвалявиПосиденьки на околиці Сваляви

Схожі публікації


Догори