В. Сорокін: наше основне питання – рівень та своєчасна виплата заробітної плати освітянам

В. Сорокін: наше основне питання – рівень та своєчасна виплата заробітної плати освітянамГолова Ніжинської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Володимир Сорокін розповів у інтерв’ю газеті «Ніжин-інфо» про ситуацію в освіті міста та роботу профспілкової організації у зв’язку з цим.

– Володимире Костянтиновичу, вже не один рік Ви очолюєте профспілку освітян міста Ніжина і тримаєте, як то кажуть, ситуацію в галузі в руках. Розкажіть читачам про роботу Профспілки.

– По-перше, хочу сказати, що Профспілка займається вирішенням надзвичайно широкого кола соціальних, правових та інформаційних проблем наших освітян. Ця робота проводиться, безперечно, у тісній співпраці з управлінням освіти і місцевою владою та депутатським корпусом. Одним з результатів цієї роботи є підписана Угода на 2012-2016 рік з управлінням освіти.

Останнім часом чомусь виник такий стереотип, що профспілка повинна “давати”. Натомість наше першочергове завдання є, було і буде — представляти і захищати права та інтереси членів Профспілки, що і зазначено у Статуті. Якщо говорити про тенденції членства в нашій організації, то на сьогодні у Ніжині Профспілка об'єднує 92,31% працівників закладів освіти.

– Як фінансується організація?

– Із кожного члена профспілки вираховуються членські внески в розмірі 1% від нарахованої заробітної плати. Використання цих коштів суворо контролюється.

Основні статті наших витрат: забезпечення діяльності Профспілки для виконання вище названих завдань, а також низка соціальних проектів, як то оздоровлення, екскурсії, надання матеріальної допомоги членам профспілки в складних життєвих ситуаціях, новорічні подарунки, культурно-масові заходи та інформаційна робота (посібники, газети). Можна багато говорити про численні заходи, що проводяться нашою Профспілкою в колективах.

Скажу тільки, що спілчани не залишаються поза нашою увагою під час державних та професійних свят, ювілеїв. Піклуємося ми і про те, щоб подарувати дітлахам наших освітян справжнє новорічне свято з подарунками і відвідинами “ялинки” в Чернігові та Києві. Разом ми організовуємо екскурсії для членів Профспілки до Батурина, Путивля, Новгород-Сіверська, Гомеля. Йдуть кошти й на оздоровлення дітей членів Профспілки та самих спілчан.

– Які найнагальніші питання доводиться вирішувати на сьогодні?

– Наше основне питання – заробітна плата, її рівень та своєчасна виплата. Напруга в оплаті праці освітянам існує майже постійно. На превеликий жаль, і в 2014 році в бюджеті закладаються видатки на заробітну плату лише на 9 місяців, решту доводиться чекати у вигляді дотації.

Питання затримки виплати заробітної плати ми завжди тримаємо на контролі. Звертаємось як до місцевої влади, так і до влади на вищих рівнів. Ситуація на даний час дещо стабілізувалася, але час – швидкоплинна річ. Не за горами відпустки, а це – виплата відпускних, оздоровчих – десятки мільйонів гривень. Зазначу, що антикризові заходи передбачають замороження заробітної плати на рівні минулого 2013 року.

Тарифні ставки педпрацівників залежать від базової величини 1-го тарифного розряду, яка наразі складає 852 гривні. Позиція профспілок така: розмір тарифної ставки 1-го тарифного розряду має відповідати рівню мінімальної заробітної плати.

Нещодавно в Ніжині проходила оптимізація навчальних закладів. Профспілка відстояла наші школи. Однак був ліквідований НВК, бо тримати його було недоцільно. Зараз перед нами постає інша проблема – комплектація 1-х і 10-х класів на 2014-15 рр. А за цим стоять робочі місця і люди... Наразі важливим є питання атестації робочих місць працівників дошкільних навчальних закладів – кухарів, підсобних працівників харчоблоків, які працюють у несприятливих умовах, а це, звісно, додаткові кошти з міського бюджету. Щоб провести атестацію робочих місць, потрібно близько 20 тисяч гривень.

Зараз виникло ще одне питання. Йдеться про реалізацію програмного завдання діяльності Уряду щодо запровадження жорсткої економії бюджетних коштів шляхом перегляду Держбюджету України на 2014 рік з урахуванням реалістичного макроекономічного прогнозу.

З метою недопущення його реалізації в частині зниження рівня оплати праці та збільшення навчального навантаження Центральний комітет Профспілки звернувся до Прем’єр-міністра України А.П. Яценюка та Міністра освіти і науки України С.М. Квіта. Розрахунки показують, що реалізація пропозиції про збільшення педагогічного навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу до 24 годин призведе до скорочення 127 тисяч учителів, а також до зменшення заробітної плати тих учителів, які залишаться працювати.

Вже 17 березня 2014 року Міністерство освіти і науки України проінформувало, що під час обговорення заходів економії в Кабінеті Міністрів України досягнуто розуміння щодо неприпустимості скорочення зарплат і збільшення навантаження вчителям та викладачам. Тому Міністерство освіти і науки запропонувало інші заходи економії бюджетних коштів, які б не порушували права та соціальні гарантії освітян і зобов’язалося оприлюднити план оптимізації державних витрат.

– Отже, можна сказати, що тільки згуртованість забезпечить ефективність роботи організації?

– Виважена та активна позиція членів президії, підтримка та розуміння ситуації з боку активу, колективні спільні дії і розумний компроміс з владою сприяли організаційному зміцненню міської організації Профспілки, зростанню її потенціалу, єдності і солідарності.

Особливу увагу міськком Профспілки приділяє навчанню та інформаційному забезпеченню своїх представників. Наш час диктує свої вимоги до профспілкового лідера. Це має бути добре навчена, освічена та всебічно проінформована людина, що здатна виконувати функції захисту трудових, соціально-економічних інтересів членів Профспілки, вести конструктивний діалог з роботодавцем на користь спілчан.

Велику інформаційну підтримку надає нам Чернігівська обласна організація Профспілки, яка видає вісники, методичні посібники, плакати, розміщує багато корисної інформації на сайті. У свою чергу спілчани мають розуміти, що, будучи частиною Профспілки, вони отримують захист у правовому та соціально-економічному полі, підтримку та допомогу в багатьох життєвих ситуаціях.

За матеріалами газети «Ніжин-інфо»

Схожі публікації


Догори