Документ проти трудового рабства

Документ проти трудового рабстваУ 2011 –му році на 100-їй асамблеї Міжнародної організації праці прийнятий вагомий документ на подолання трудового рабства – 189 Конвенція по гідну працю домашніх працівників. Документ вступив у дію минулого року, відколи її ратифікували після Уругваю Філіпіни та Маврикій.

У світі кожен сімдесятий житель – домашній працівник. У розвинутих країнах – це понад три відсотки працівників, у країнах, що розвиваються, – близько 12 відсотків. Оскільки в Україні цей численний контингент зовсім не врахований у трудовому законодавстві, то офіційної статистики немає.

Втім, у 90-х роках минулого століття понад 90 відсотків всіх трудових емігрантів з України в країни Євросоюзу та Росії ставали саме хатніми працівниками. За неофіційною статистикою (офіційної не було) кількість трудових імігрантів становила близько 5-7 млн. осіб. Їх перекази у вітчизняну економіку перевершили вклади найпотужніших на той час інвесторів. Сьогодні становлять 9 млрд. дол., тобто 6,7 % економічного потенціалу України.

У Києві за участі представників різних профспілкових об’єднань, а нещодавно і у Львові за участі представників Профспілки працівників освіти і науки України, проведено семінари щодо реалізації Проекту технічного співробітництва МОП «Глобальна програма із захисту домашніх працівників-мігрантів: коридор Україна – Польща», фінансоване Євросоюзом. Згадану Конвенцію ратифікували 15 країн, у тому числі з європейських - Німеччина та Італія.

За останніми підрахунками 12 мільйонів хатніх працівників України можуть, наразі, тільки сподіватися, що цей важливий документ надасть і їм соціальні та трудові права, прописані в Конвенції МОП № 189. Йдеться про письмове укладання трудового договору, належні умови праці, захист здоров’я, обов’язкових вихідних днів, оплачуваних відпусток, відпустки з вагітності і пологів, навчання та фахової перепідготовки, права на ведення колективних переговорів і створення профспілки та ще багато інших, прописаних міжнародним правовим документом для домашніх працівників. Нашою державою він ще не ратифікований, як, зрештою, більшістю європейських країн.

З приводу вступу в дію Конвеції МОП проведено соцдослідження фахівцями національного Інституту соціології НАН України – опитано 20 респондентів з цієї категорії працівників, вихідців з Луцька, Яворівщини і Львова, які працюють домашніми працівниками в Польщі та Києві.

Дані використано для проведення семінарів з профспілками за участі представника МОП в Україні Сергія Савчука, консультанта МОП Тетяни Міненко, представника Фонду народонаселення ООН в Україні Нузхат Есхан, консультанта МОП у Мадриді Хелени Перес Васкес.

Учасником семінару в Києві була заступник голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Галина Долішня, яка долучилася до проведення такого й для колег – голів обласних організацій галузевої профспілки, які прибули до Львова на виїзний Пленум Центрального Комітету.

Головним доповідачем з приводу Конвенції МОП № 189 на захист прав домашніх працівників на шляху світової глобалізації економіки і соціуму була автор розробки трудового паспорта для цієї категорії найманої робочої сили, який отримали для поширення і практичної роботи всі учасники семінарів у столиці та у Львові Тетяна Міненко.

За її словами, Україна може в ратифікації цієї Конвенції йти двома шляхами: спочатку привести у відповідність з Конвенцією трудове законодавство і прийняти документ МОП, або ратифікувавши Конвенцію, імплементувати її в національне трудове законодавство.

Профспілки, освіти зокрема, а з цієї галузі є трудова іміграція за кордон, зокрема, в домашні працівники – гувернантки, куховарки, доглядальниці, няні, – то є можливість надання відповідної правової інформації тим, хто цей крок визначив для себе прийнятним.

Як сказав голова Центрального Комітету профспілки працівників освіти і науки Георгій Труханов, завдання громадської організації сприяти також введенню положення Конвенції в Генеральну Угоду з соціальними партнерами.

Як свідчать факти, в домашні працівники, за кордон зокрема, з різних мотивів – необхідність придбання житла, навчання дітей, дороговартісне лікування рідних, потрапляють вчителі і вихователі і навіть колишні директори шкіл. Їм стане в нагоді практична і правова інформація.

Ольга Лобарчук, Львів

Схожі публікації


Догори