Примусова праця в сучасному світі: погляд МОП

Примусова праця в сучасному світі: погляд МОПЗгідно з доповіддю Міжнародної організації праці (МОП) на сьогодні в усьому світі нараховується 21 мільйон осіб – чоловіків, жінок та дітей, які потрапили в тенета примусової праці.

Вони змушені невідривно трудитися на робочих місцях і не можуть вибратися з боргової ями. Вони стають жертвами торгівлі людьми з метою сексуальної експлуатації чи навіть уже народилися рабами, що неприпустимо у 21 столітті.

Примусова праця у світі

У новій доповіді експерти МОП наполягають на необхідності більш жорстких заходів протидії примусовій праці. Доповідь була оприлюднена в Женеві й була підготовлена до наради експертів з проблем примусової праці, в якій взяли участь представники урядів, профспілок та роботодавців.

Учасники наради в штаб-квартирі МОП, обговорили необхідність розробки норм, що доповнюють Конвенцію 1930 року про примусову працю (№ 29) та Конвенцію 1957 року про скасування примусової праці (105).

Основну увагу вони приділили таким питанням, як запобігання випадків примусової праці, захист жертв, а також системі компенсацій і торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

Як відзначають експерти МОП, незважаючи на успішний досвід ряду країн, зусиль із запобігання, виявлення і передачі в суд випадків примусової праці найчастіше виявляється недостатньо. Багато жертв примусової праці працюють там, де їх нелегко помітити: на рибальських суднах і будівництвах, у товарному сільськогосподарському виробництві та на фабриках. «Жертвами примусової праці стають і робітники на цегельному виробництві, які мають великі борги, діти, продані для жебракування, а також домашні працівники, яких обманули щодо умов праці», – йдеться в доповіді.

У деяких країнах ще досить поширена так звана боргова яма, потрапивши в яку працівники та члени їх родин змушені важко працювати, щоб виплачувати накопичені або успадковані ними борги. Згідно з доповіддю, в ряді країн зустрічаються «пережитки рабства», коли «статус раба передається дітям від батьків, які безкоштовно працюють на господаря».

Домашні працівники, більшість з яких – жінки і дівчатка, часто стають жертвами зловживань з боку роботодавця, серед яких невиплата заробітної плати, позбавлення волі, фізичне або сексуальне насильство, що також є проявами примусової праці.

Трудові мігранти також опиняються в групі ризику. Автори доповіді попереджають: у зв'язку зі зростаючою мобільністю робочої сили може зрости кількість випадків торгівлі людьми, у тому числі дітьми з метою сексуальної та трудової експлуатації.

З іншого боку, у світі знижується кількість випадків, коли примусова праця нав'язується державою, а в більшості країн таке явище майже зникло.

Згідно зі статистикою 2012 року, наведеною в доповіді, під примусову працю, що нав'язується державою, підпадає близько 10% з 21 млн. жертв у всьому світі.

Занадто м'яке покарання

Незважаючи на те, що більшість країн прийняли закони, які відносять примусову працю до кримінальних злочинів, покарання іноді виявляється занадто м'яким для того, щоб слугувати стримуючим фактором, і зводиться до грошових штрафів або мінімального тюремного ув'язнення.

Більшість країн не використовують комплексний підхід до вирішення проблеми і не борються з попитом на товари і послуги, вироблені за допомогою примусової праці, хоча в низці країн відносно окремих осіб і підприємств приймаються юридичні та інші заходи для недопущення рабських умов праці та експлуатації працівників.

Одним з основних викликів залишається виявлення жертв примусової праці.

У деяких країнах не здійснюється достатня підтримка трудових інспекцій, які можуть зіграти ключову роль у виявленні жертв примусової праці і не допустити переростання окремих зловживань у примусову працю.

У багатьох випадках вживаються заходи щодо зниження вразливості окремих груп працівників, наприклад, реалізуються інформаційно-просвітницькі програми для тих, хто виїжджає працювати за кордон.

Факти і цифри з доповіді МОП «Глобальна оцінка масштабів примусової праці у 2012 році»

– у світі майже 21 млн. людей є жертвами примусової праці, у тому числі 11,4 млн. жінок і дівчаток і 9,5 млн. чоловіків і хлопчиків;

– діти віком до 18 років складають 26%, або 5,5 млн. осіб, із загальної чисельності жертв примусової праці;

– майже 19 млн. жертв примусової праці експлуатуються приватними роботодавцями або підприємствами;

– понад 2 млн. осіб примушуються до праці державою або повстанськими групами;

– із загальної кількості тих, хто піддається експлуатації з боку окремих осіб та підприємств, 4,5 млн. осіб є жертвами сексуальної експлуатації;

– особи, які використовують примусову працю або сприяють їй, отримують величезні незаконні прибутки;

– домашня праця, сільське господарство, будівництво, виробництво та сфера розваг – сектори, в яких ця проблема є найбільш розповсюдженою;

– мігранти та представники корінних народів особливо уразливі відносно примусової праці.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори