Відверто про проблеми освітян Тернопільщини

Відверто про проблеми освітян ТернопільщиниГолова обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Л.І. Мокей, голови районних, первинних організацій профспілки професійно-технічних, позашкільних, вищих навчальних закладів ІІ р.а. 27 серпня 2015 року взяли участь у засіданні підсумкової колегії департаменту освіти і науки облдержадміністрації.

У своєму виступі в ході обговорення доповіді директора ДОН ОДА Л.Л. Крупи «Про підсумки розвитку освіти області у 2014-2015 навчальному році та завдання на 2015-2016 навчальний рік» Людмила Іванівна наголосила, що обласній організації ППОНУ доводиться працювати в складних умовах сьогодення, дбаючи про кожного члена профспілки, відстоюючи його соціальні гарантії, права та інтереси, одночасно, сповідуючи державницькі цінності, вносити свій вклад у розбудову держави, яка проходить неймовірно складний випробувальний термін на шляху до своєї справжньої незалежності.

Дійсно, сьогодні, як ніколи раніше, надзвичайно актуальним та соціально значимим є заклик: «Від єдності – до незалежності!», котрий, як відзначила голова обласної організації профспілки, слід сприймати не тільки, як політичний лозунг перед черговою виборчою кампанією, але й як заклик до колективної професійної єдності, чому надійно сприятиме ефективний соціальний діалог.

Л.І. Мокей відмітила позитивну тенденцію до покращення співпраці між органами управління освітою та відповідними профспілковими ланками, атмосферу розуміння сторонами необхідності соціального діалогу для покращення результативності життєдіяльності трудових колективів, що підтвердилося зокрема п. 4.4; п. 4.14 проекту рішення колегії.

Поряд з цим, голова ООППОНУ звернула увагу присутніх на те, що перекладення фінансування позашкільних, дошкільних навчальних закладів, міжшкільних навчально-виробничих майстерень, централізованих бухгалтерій, груп господарського обслуговування відділів освіти, а також районних методичних кабінетів на місцеві бюджети принесло чимало проблем, над розв’язанням яких галузева профспілка на усіх рівнях активно працювала.

Зокрема з метою недопущення ліквідації методичних кабінетів, 12 серпня на розширеній інструктивно-методичній нараді з питань організації діяльності методичної служби області з ініціативи обласної організації профспілки було прийнято звернення до Президента, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України. Листи із проханням збереження РМК направлено також головам обласної та районних державних адміністрацій.

Людмила Мокей також повідомила присутнім та членам колегії департаменту освіти і науки ОДА про проблеми з виплатою надбавки за престижність педагогічної праці у Бережанському, Лановецькому, Монастириському, Зборівському районах, де педагоги отримують її зменшено від 5 до 10% та наголосила, що рекомендації департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації про розроблення певних критеріїв щодо встановлення надбавки за престижність, викладені у листі від 24.07.2015 р. №01/2985-08, не можуть бути сприйняті позитивно профспілковим середовищем, оскільки цей вид додаткової оплати був запроваджений лише з метою підвищення престижності праці педагогічних працівників.
Для гнучкого стимулювання праці педагогічних працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи чинним Законом України «Про освіту» передбачено винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, а порядок її надання урядовою затверджений постановою. Тобто вказівка департаменту про приведення у залежність під певні критерії надбавки за престижність є не що інше, як пошук чергових шляхів зменшення учительського заробітку.

Голова обласної організації профспілки також відзначила, що, незважаючи на мізерність заробітної плати освітян, Міністерство фінансів України своїм листом від 24 червня ц.р. фактично пропонує призупинити виплату її індексації.

Складається враження, що Кабінет Міністрів діє всупереч пропозиціям Президента України, який нещодавно у своєму зверненні до народу заявив про обов’язкову виплату індексації зарплат та пенсій, підвищення соціальних гарантії тощо.

Не відомо чи проводитиметься у ІІ півріччі виплата індексації, та яким буде її розмір у Бережанському, Бучацькому, Заліщицькому, Кременецькому, Лановецькому, Монастириському, Підгаєцькому, Теребовлянському, Тернопільському, Шумському районах.

Обласна організація Профспілки солідарна з діями ЦК Профспілки працівників освіти і науки України та Федерації профспілок України, які направили до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради трудовий ультиматум спрямований на негайний перегляд мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, збільшення посадових окладів та ставок заробітної плати працівників бюджетної сфери, індексації заробітної плати.

Обласну організацію профспілки турбує те, що практично в усіх без винятку районах в кошторисних призначеннях закладів освіти відсутні кошти для здійснення заходів з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу.

З огляду на те, що в декількох районах області через дефіцит фінансування виникали проблеми на початку літа із проходженням профілактичних медичних оглядів, обласна організація галузевої профспілки змушена була звертатися до голови Тернопільської обласної державної адміністрації С.С. Барни з проханням вжити всіх необхідних заходів щодо недопущення прав працівників закладів освіти, гарантованих чинним законодавстдовом.

Відреагував на дану проблему і департамент освіти і науки. Як принципова позиція керівників виборних органів структурних профспілкових ланок, так і належна позиція органів виконавчої влади та місцевого самоврядування сприяли забезпеченню безкоштовного проходження медогляду працівниками освіти області, за винятком Підгаєцького, Монастириського, Лановецького, Заліщицького, Збаразького районів.

Л.І. Мокей також вкотре просила керівництво ДОН ОДА зосередитися на вирішенні проблеми двовладдя у Тернопільському обласному комунальному інституті післядипломної педагогічної освіти, яке призвело до того, що його працівники вже другий місяць не отримують заробітної плати та висловила жаль щодо відсутності на засіданні колегії представників облдержадміністрації та обласної ради, для яких актуальні питання у галузі освіти мали би бути першочерговими.

Як приклади сприяння Профспілки захисту своїх спілчан ще на рівні законотворчості Людмила Мокей навела внесення за поданням обласної організації профспілки змін до проекту Закону України «Про освіту» щодо включення до структури освіти в Україні позашкільної освіти, внесення змін до ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» й включення до переліку військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації вчителів, викладачів чоловічої статі, котрі працюють у закладах освіти країни за умови їх навантаження за основним місцем роботи не менше як на 0,75 ставки.

Наостанок Людмила Іванівна Мокей привітала освітян області із початком нового навчального року, побажала їм мирного неба, спокою, добра, достатку, щедрої долі, успіхів в усіх справах і починаннях.

Прес-центр Тернопільської облорганізації профспілки

Схожі публікації


Догори