Більше роз’яснювали, ніж перевіряли

Більше роз’яснювали, ніж перевірялиЛьвівська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України провела перше у новому навчальному році засідання Президії після звітів і виборів у своїй організації. У двох організаціях Бродівській районній та Турківській відбулися дострокові перевибори у зв’язку зі зміною місця праці голів.

Уперше на такому рівні заслуховували, наприклад, голову Бориславської міської організації галузевої профспілки Роксолану Флюнт (не так давно працює на цьому посту) і їх головного освітянського роботодавця в особі заступника начальника міськвно Елли Качмарик з питання дотримання законодавства про освіту, здійснення міською організацією профспілки громадського контролю.

Головний перевіряючий і доповідач правовий інспектор праці обласної галузевої профспілки Мирон Малярчин наголосив: ми більше роз’яснювали фінансистам, директорам, головам первинок, ніж перевіряли. Зрештою, це стиль роботи обласної організації, яка й таку підготовку до засідань своїх виконавчих і контролюючих органів вміє перетворити на акції популяризації організації і мотивації членства. У цьому місті позиціонує себе й так завана альтернативна профспілка, яка, крім риторики, не володіє більше нічим.

Цьому необхідна аргументована позиція, вміння переконувати різними методами, у тому числі про необхідність документів на право репрезентативності для ведення соціальних перемовин, на підпис Угод про соціальне партнерство, проведення акцій, тощо. Під час надання правової допомоги і перевірки діяльності організаційної структури в Бориславі не лише з’ясували, де ще колективні договори числяться формально, і спілчани призабули, що це документ, за яким можуть, якщо належно його напрацювати, оформити і задіяти, отримувати важливі соціальні преференції - додаткові відпустки певним категоріям працівників, багатодітним, допомоги, проводити справедливі розподіли доплат і премій, а й загітували до створення трьох нових профспілкових організацій. Змусили також згідно колдоговору і Закону про профспілки виплатити міському профлідерові за належні їй для діяльності «профспілкові дні».

Засідання Президії в обласній організації профспілки працівників освіти і науки, яку вже не першу каденцію очолює Марія Яцейко, традиційно стає своєрідним навчальним семінаром і заходом ефективного зворотнього зв’язку зі спілчанами, солідарності низових профлідерів. Питання на робочу президію вивчаються не лише фахівцями обласного рівня, а й активістами сусідніх міст і районів. Бориславську колегу опікувала, проводила консультації досвідчена голова Дрогобицької районної організації галузевої профспілки Ольга Грицик.

Питанням забезпечення вищих навчальних закладів області фондом зарплати до завершення 2015 року, контролю первинних профспілкових організацій студентів за своєчасною виплатою стипендій, дотриманням їх прав займалися завідувач відділом соціально-економічного захисту, заступник голови обласної галузевої профспілки Мар’ян Калин та юрист за освітою, голова студпрофкому Національного Лісотехнічного університету України, член комісії молодіжного профруху Ігор Гайдук.

В області є потреба в 163 млн. грн. на виплати освітянам. Профспілка всіляко відстоює виплату індексації зарплати, наголосив Мар’ян Миронович, оскільки так зване підвищен-ня зарплати є нижчим майже удвічі, ніж її індексація.

Не знімає із себе відповідальності і правової доказовості обласна організація галузевої профспілки в різних регіонах при відстоюванні законних доплат перед ревізорами фінансових контролюючих органів, як це було, для прикладу, на Перемишлянщині. Спільно з обласним галузевим департаментом добилися виділення 20 млн. грн. для освіти Львівщини, у тому числі на покриття боргів із зарплати освітянам Сколівщини.

Вирішують спільно з районною організацією проблеми з виплатами і боргами працівникам Жидачівського району.

Активне обговорення цих питань членами розширеної Президії дали можливість голові Самбірської районної організації профспілки Ірині Цуприк акцентувати увагу колег і обласного профлідера на тому, що у них такий соціальний партнер, як влада, в особі заступника голови райдержадміністрації, полегшує собі соціальні зобов’язання залякуванням - замість шукати кошти для поповнення місцевого бюджету для законних виплат освітянам - доконує їх постійними несанкціонованими перевірками, доходять мало не до вчительських конспектів.

Ігор Гайдук наголосив на питаннях індексації стипендій, заборгованості зарплати вишам 1-2 рівня акредитації та питанні невчасного виготовлення студентських квитків через монополію однієї з Київських інституцій, що володіє номерним ресурсом на квитки. Довготривала затримка з їх видачею позбавляє студентів можливості пільгового проїзду в транспорті та інших преференцій. В Лісотехнічному університеті цю проблему вирішили за участі банків, де квитки отримують разом із банківською карткою.

У свій робочий блокнот Марія Яцейко внесла, щоб поставити на рівні Центрального Комітету і Міністерства, озвучені доповідачем проблеми продовження до 25 років (зараз до 23-ох) право на пільги та здобуття студентами магістерської освіти, необхідності прийняття постанов Кабміну на пільги студентам - дітям учасників АТО та шахтарів.

Голова Золочівської районної організації освітянської профспілки Людмила Бохна сказала, що потребує втручання обласної організації і ЦК профспілки прописання контрактних умов праці пенсіонерів, їх моральних і матеріальних стимулів, усунення суперечливих позицій в існуючих.

Завідувачка фінансовим відділом обласної організації Ганна Березовська доповіла про проведену спільно з головою ревізійної комісії Степаном Бурбаном та спеціалістом з бухобліку Лесею Гевал роботу в Бродівській, Турківській районних організаціях та у Бродівському педколеджі з питаняя дотримання фінобліку і використання коштів профбюджету. Не пройшли повз їх увагу наявність чеків, відповідних рішень на виділення матеріальної допомоги, колективних на це рішень, ведення відповідних касових книг і журналів, умови праці профкомів, таблички на дверях для орієнтації та прийому спілчан, розпорядок роботи профлідерів. Як наголосив голова ревкомісії Степан Бурбан, це теж імідж профспілки та мотивація членства, як і те, що важливо головам районних, міських і первинних організацій залучати до вступу молодих спеціалістів, які приходять в колективи.

Заступник голови обласної організації галузевої профспілки Галина Долішня розповіла, як профкомам Національного університету Львівська політехніка, університету імені Івана Франка, Національного Лісотехнічного університету та Яворівської районної організації, яку очолює Ярослава Кобиця, вдалося і в цих складних умовах успішно провести дитячу оздоровчу кампанію літа -2015-го за участі та залучення відповідних програм обласної галузевої профспілки, спонсорських коштів і коштів роботодавців.

Є факти, що в окремих низових організаціях освіти області мало, або й цілком не знають про вчительський трускавецький пансіонат «Пролісок», галузеві табори.

Підготовку до наступного літа, підкреслив голова профкому Львівської політехніки Володимир Гайдук, треба розпочинати вже тепер, щоб оздоровчі бази і табір університету мали чітку картину до березня, скільки дітей освітян тут відпочиватимуть, а скільки місць відведуть для інших гостей за путівками і результатами участі оздоровниць у загальнодержавному тендері.

Профлідер освітян Золочівщини звернулася до голови обласної організації посприяти і винести на державний рівень питання облаштування дитячої оздоровниці в Сасові, як оздоровчого і табору військово-патріотичного виховання, спільно з Міністерством оброни України.

Засідання активу засвідчило предметність і конструктивність роботи всієї галузевої профспілкової структури, вболівання за життєві інтереси спілчан та напрацювання мотивації членства у цій громадській організації.

Ольга Лобарчук, Львів


Більше роз’яснювали, ніж перевіряли Більше роз’яснювали, ніж перевіряли

Схожі публікації


Догори