Музейний комплекс «Древлянські джерела» – екскурсія кімнатами часу

Музейний комплекс «Древлянські джерела» – екскурсія кімнатами часу З метою залучення молодого покоління до вивчення та збереження історико-культурної спадщини свого народу за ініціативи Мошківської Лариси Сильвестрівни, колишнього голови Овруцького районного комітету Профспілки працівників освіти і науки України в 2004 році освітяни району розпочали збір експонатів на музейний комплекс «Древлянські джерела».

Протягом двох років було зібрано понад тисячу експонатів. А 25 травня 2006 року відбулося відкриття музею « Історія освітян Овруччини». Тоді музей складався з двох розділів: етнографічна кімната, де зібрані предмети побуту, рушники та одяг поліщуків та кімната історії освіти.
Протягом наступного року було оформлено ще одну кімнату «Льонарство та бортництво на Поліссі». Музей поповнився великою кількістю цікавих експонатів.

В етнографічному залі знаходяться предмети побуту наших предків – древлян, в тому числі унікальні рушники – завіски з древлянськими узорами, одяг, побутово-вжиткові речі. Чільне місце займають ікони, одна з яких виготовлена в 1904 році в Києво-Печерській Лаврі.
У залі «Бортництво та льонарство» ми бачимо бортний інвентар: колоди – вулики (борті), лезиво, короб, куріль. Бортництво – це древній промисел поліщуків. Тут же поробки дітей з бджільництва, звучать голоси поліських птахів.

Жінки ж володіли таємницею полотняного ткацтва, яке вважалося священнодійством. Є також місцевий давній ткацький верстат – кросна, на якому виникав дивосвіт древлянських килимів чудових рушників. Прядіння і ткацтво розвивалося в нашому краї протягом шести тисячоліть. Представлено розвиток льонарства в районі.

Всю експозицію третього залу можна поділити на певні етапи в історії розвитку освіти в районі. Експозиція складається з 12 розділів – етапів історії.
Зберігаються книги, за якими навчалися діти в церковно-приходських школах, учнівські підручники та посібники для вчителів початку 20 століття.
Тут різні особливо цікаві і цінні експонати як, наприклад, серед п’ятнадцяти букварів є найстаріший, Південно-руський, 1861 рік видання, автор якого Тарас Шевченко.

Знайшли своє місце елементи інтер’єру класної та піонерської кімнати, чимало фотографій, книг з автографами авторів, спогадів, цікавих речових експонатів, матеріали преси, цінні документи привертають увагу відвідувачів. Експонати постійно оновлюються та поповнюються.
Захоплення викликають самобутні вітражі князів Володимира – Хрестителя Руси – України (в 997 році побував в Овручі – Вручії), Ярослава Мудрого, Петра Могили, М.С. Грушевського.

Привертає увагу стенд «Афганістан і Чорнобиль – поліська печаль» з фото – документами колишніх випускників в тому числі Героя України Миколи Ващука, одного з пожежних, який загинув в Чорнобилі.

У музеї систематично проводиться просвітницька робота, екскурсії, лекції, уроки, є група учнів – екскурсоводів. Є тут зібрані, вчителем Левковицької школи Левківським Іваном Івановичем древлянські узори.

Вже 5 років музей приймає відвідувачів. Вже понад 3,5 тисячі побувало їх – учні шкіл району, директори шкіл Малинського, вчителі історії Лугинського районів, вчителі Бердичева, Радомишля. Були в захваті й відвідувачі з далеких країн – Франції, Нідерландів, Польщі, Білорусії, Росії, Прибалтики.

Зміст музею розширився, змінилася назва музею. 26 червня 2007 року музей офіційно зареєстрований і одержав свідоцтво №128 як Овруцький історико-краєзнавчий музей «Древлянські джерела». Нині готується матеріал для отримання звання «Зразковий музей».

За інформацією Житомирського обласного комітету Профспілки


Музейний комплекс «Древлянські джерела» – екскурсія кімнатами часу    Музейний комплекс «Древлянські джерела» – екскурсія кімнатами часу

Схожі публікації


Догори