Збереження трудових архівів – тематичний круглий стіл

Збереження трудових архівів – тематичний круглий стілЗбереження трудових архівів та забезпечення доступу до них – питання, що викликало зацікавлення у фахівців та профспілковців, які зібралися 25 жовтня у Будинку спілок для участі у тематичному «круглому столі».

Ініціатор проведення – Федерація профспілок України. Адже до профспілок надходять звернення від громадян з приводу проблем, що виникають під час оформлення ними пенсій – потрібне документальне підтвердження стажу роботи за попередні роки, або розміри зарплат у певні періоди, тривалість роботи в шкідливих умовах, факт отримання травми на виробництві та інше.

У дискусії взяли участь представники від Пенсійного фонду України, Державної архівної служби України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, працівники трудових архівів, фахівці ФПУ, всеукраїнських профспілок та інших громадських організацій.

Учасники у виступах акцентували на тому, що згідно з існуючим законодавством, на відміну від документів Національного архівного фонду, якими переймаються державні архіви, обов’язок збереження документів з особового складу, передачу їх на архівне зберігання покладено на суб’єктів господарювання та їх правонаступників. Законодавством передбачено зберігання таких документів за місцем роботи працівників протягом 75 років.

Основними завданнями трудових архівних установ є приймання, облік та зберігання соціально значущих документів ліквідованих на території району підприємств, надання відповідних довідок громадянам при досягненні ними пенсійного віку для нарахування пенсій за віком та пенсій на пільгових умовах та інших документів.

Проте у 2012 р. Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 5068-УІ, яким було внесено зміни до ст.29 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», відповідно до яких основою мережі трудових архівів стала сільська і селищна ланка, тоді як трудові архіви на рівні району фактично опинилися поза законом.

У зв'язку з цим виникли проблеми з утриманням та фінансуванням вже діючих районних трудових архівів, а також із забезпеченням умов для збереження архівних документів сільськими і селищними радами, у штатах яких відсутні відповідні фахівці і така робота виконується, зазвичай, на громадських засадах.

У виступах учасників «круглого столу» також йшлося про недостатню відповідальність керівників окремих підприємств, які у випадках ліквідації підприємства, або його закриття за рішенням суду не виконують свої обов’язки щодо передачі документів особового складу на зберігання до місцевих архівних установ.

Гарантоване зберігання, якісне впорядкування та використання документів ліквідованих підприємств архівними установами можливі лише за умов відповідного матеріально-технічного, фінансового та кадрового забезпечення їх роботи, – таким був один з висновків учасників зібрання, тому для вирішення існуючих проблем потрібна реалізація комплексу заходів, спрямованих на зміцнення мережі трудових архівів і забезпечення їх належного функціонування.

За підсумками круглого столу були прийняті відповідні рекомендації, де й відобразилася консолідована думка фахівців та практиків.

Завантажити документ rekomendaciyi_.doc [64 Kb][40] Завантажити Переглянути документ онлайн


Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України


Збереження трудових архівів – тематичний круглий стілЗбереження трудових архівів – тематичний круглий стіл

Збереження трудових архівів – тематичний круглий стілЗбереження трудових архівів – тематичний круглий стіл

Схожі публікації


Догори