У Латвії вводять нову схему оплати праці вчителів

У Латвії вводять нову схему оплати праці вчителів15 липня 2016 року Кабінет міністрів Латвії завершив роботу над правовим регулюванням реформи зарплат вчителів. Як заявив міністр освіти і науки Карліс Шадурскіс, метою реформи є підвищення якості, створення відповідних сучасним вимогам умов у сфері освіти і підвищення зарплат освітян.

5 липня голова профспілки LIZDA Інга Ванага взяла участь у засіданні уряду, на якому обговорювалася реформа.

Уряд затвердив пакет обов'язкових правил щодо реформи зарплат вчителів і розрахунку оплати праці в професійних, приватних, спеціальних навчальних закладах. «Я задоволений, що саме вчителі стали першою професійною групою, яка отримає найбільше за останні десять років збільшення фінансування», – заявив міністр.

Латвійська профспілка працівників освіти і науки (LIZDA) після зустрічі з прем'єр-міністром Латвії Марісом Кучінскісом наприкінці червня прийняла рішення підтримати нову схему оплати праці педагогів, висунувши низку умов. Щоправда, на введення цієї схеми не вистачало понад дев'ять мільйонів євро. І якщо всі зацікавлені сторони не зможуть віднайти необхідні кошти й підтримати реформу, то її не вдасться ввести з початку нового навчального року.

Голова профспілки Інга Ванага повідомила, що зустріч з прем'єр-міністром пройшла конструктивно, на ній вдалося досягти компромісів з багатьох питань. Наприклад, було вирішено через рік переглянути коефіцієнт співвідношення школярів та вчителів. Уже в жовтні цього року, коли освітяни отримають першу зарплату, підраховану за новою схемою, обидві сторони домовилися повернутися до обговорення шляхів її поліпшення.

Компроміс було досягнуто навіть щодо прохання профспілки скласти точний графік поступового збільшення зарплат. Цей графік розробляє спеціальна робоча група, до якої включено і представників профспілки.

Основний компроміс було досягнуто в питанні продовження фінансування державою шкіл-інтернатів після 1 вересня. Органи самоврядування цю функцію не виконують, оскільки вважають, що не мають можливостей реагувати на нову ситуацію. Це питання відклали ще на рік. Як зазначив міністр освіти Карліс Шадурскіс, якщо органи самоврядування не мають можливості вчасно реагувати, це не повинно відобразитися на дітях.

Тільки для фінансування шкіл-інтернатів додатково необхідні 4,8 мільйона євро. Ці кошти будуть виділені з бюджету міністерства.

Всього на введення нової схеми не вистачає 9,3 мільйона євро, як підтвердив прес-секретар міністра освіти Мартіньш Лангратс, запевнивши, що всі сторони взяли на себе зобов’язання віднайти ці кошти і розпочати реформу.

Розроблена Міністерством освіти і науки Латвії нова схема оплати праці освітян передбачає, що зарплати вчителів зростуть на 62% - з нинішніх 420 євро до 680 євро за ставку. Міністр освіти і науки Карліс Шадурскіс визнав, що зростання не буде однаковим для всіх – когось очікує значна прибавка, а когось – набагато менша. Усього на весь навчальний рік на збільшення зарплат у бюджеті буде передбачено 27 мільйонів євро.

Незважаючи на оптимістичні заяви Міносвіти, профспілка працівників освіти Латвії продовжує роботу над оцінкою розробленої моделі. Після підрахунків з'ясувалося, що зарплати вчителів в Ризькому районі і великих містах навпаки, можуть знизитися на 110-130 євро. У свою чергу, через введення пропорції учнів і вчителів, виходячи з кількості жителів в тому чи іншому регіоні Латвії, існує загроза ліквідації невеликих сільських шкіл. Також з'ясувалося, що фінансування мовних шкіл буде урізано.

Актуальним питанням у сфері освіти залишається проблема старіння викладацького складу. Змінити ситуацію покликана нова система оплати праці вчителів. Але в цілому надбавка буде не настільки значною, щоб залучити до шкіл молодих вчителів.

Уряд також включив у нову модель оплати праці застереження, що органи місцевого самоврядування, якщо у них немає можливості, можуть в перехідний період платити дошкільним педагогам 560 євро замість передбачених 620.

LIZDA вирішила вимагати у місцевих самоврядних органів, щоб вони забезпечили з 1 вересня зарплату в розмірі 620 євро працівникам дошкільних закладів. 11 липня профспілка розіслала листи усім органам місцевого самоврядування, вимагаючи винайти таку можливість. Очікується, що місцеві органи дадуть відповідь до 17 серпня, а потім профспілка прийме рішення про подальші дії.

З цього питання профспілка готова звернутися до міжнародних організацій, тому що, наприклад, Організація економічного співробітництва і розвитку також наголошує на необхідності рівного ставлення до працівників освіти різних рівнів.

 

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори