Латвія: одноденний попереджувальний страйк освітян

Латвія: одноденний попереджувальний страйк освітянНещодавно у Латвії відбувся одноденний попереджувальний страйк, організований Латвійською профспілкою працівників освіти і науки (LIZDA), в якому взяли участь приблизно 24 тисячі працівників освітнього та наукового сектору.

Учасники страйку вимагали підвищення зарплат та активізації соціального діалогу.

Профспілка ініціювала проведення страйку, щоб висловити своє незадоволення змінами, які впроваджуються Міністерством освіти і науки стосовно нової моделі оплати праці вчителів. Метою страйку було також привернути увагу до негативного ставлення уряду до вищої освіти та науки, які не забезпечуються необхідним фінансування, як того вимагає законодавство.

Нова модель оплати праці вчителів


Існуюча модель оплати праці освітян за принципом «гроші йдуть за учнем» створює нерівності між заробітними платами вчителів, що працюють у сільській місцевості та невеликих школах, і зарплатами вчителів, які працюють у містах, виконуючи при цьому аналогічні обов'язки.

Необхідна нова модель оплати праці вчителів для усунення цієї нерівності. Однак, в моделі, представленій міністерством, не опрацьовано чимало аспектів, що може поставити під загрозу не лише якість освіти, а й умови праці вчителів. Профспілка LIZDA та інші соціальні партнери наголосили на найнебезпечнішому і найбільш неприйнятному аспекті нової моделі, а саме, пропозиції знизити зарплати вчителів у великих школах і підвищити зарплати у малих школах.

Вимоги Латвійської профспілки

На жаль, Міністерство не взяло до уваги запропоновані профспілкою та іншими соціальними партнерами пропозиції щодо поліпшення моделі.

Соціальний діалог в у цей час зайшов у глухий кут, що призвело до рішення профспілки провести одноденний попереджувальний страйк та висунути дві вимоги:

– негайно підвищити розміри оплати праці в секторі освіти для всіх, хто в даний час отримує неадекватно низьку заробітну плату, особливо вчителів дошкільних закладів, технічного персоналу та вчителів шкіл у сільських районах, при цьому продовжити роботу над розробкою нової моделі оплати праці.

– гарантувати виділення 10% на фінансування вищої освіти і науки, як це передбачено законодавством.

Голова профспілки Інга Ванага зазначила, що цей попереджувальний страйк було проведено не лише для того, щоб отримати «більше грошей на зарплати викладачів і дослідників, але й щоб змінити ставлення уряду.

Уряд повинен прислухатися до тих, хто працює у сфері освіти і науки і поважати їх внесок в розвиток латвійського суспільства».

Невизначеність уряду

30 листопада 2015 року був затверджений державний бюджет країни на 2016 рік, у якому не передбачено достатнього фінансування вищої освіти і науки.

Залишається незрозумілим, як виділені в даний час кошти будуть використані на виплату заробітної плати вчителів. 7 грудня 2015 року прем'єр-міністр Латвії Лаймдота Страуюма оголосила про свою відставку, що призвело до розпуску уряду. Таким чином, поки невідомо, чи продовжить свою роботу нинішній міністр освіти і науки Маріте Сейле.

Незалежно від того, продовжить працювати нинішній міністр освіти і науки чи ні, профспілка LIZDA сподівається відновити конструктивний діалог з владою, щоб наступні кроки у створенні справедливої моделі оплати праці вчителів були добре продуманими та стабільними в довгостроковій перспективі.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори