День Гідності та Свободи

Сьогодні, 21 листопада 2016 року, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято встановлено на честь початку цього дня двох знаменних і доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня Свободи. 21 листопада 2013 року розпочались перші протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Нехтування законодавчо закріпленими пріоритетами зовнішньої політики України, якою власне і була Угода про асоціацію між Україною та ЄС, викликала обурення українців. Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.

Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства – до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Але найтрагічнішим було те, що цього разу, на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тисяч поранених. І це була лише ціна 3-х місяців Євромайдану.

Обраний українським народом шлях хоч і важкий, але незворотний – події, які почалися біля монументу Незалежності ввечері 21 листопада 2013 року тривають і досі.

Свято відзначається щороку 21 листопада згідно з Указом Президента 13 листопада 2014 року.

У цей день у Києві та інших населених пунктах відбудуться меморіальні, урочисті та культурно-мистецькі заходи за участю представників влади, органів місцевого самоврядування, народних депутатів, учасників революційних подій в Україні у 2004, 2013-2014 роках, учасників антитерористичної операції, представників громадських об’єднань, волонтерських рухів, молоді та духовенства.

Також цього дня відбудеться покладання квітів до пам’ятників та пам’ятних знаків Героям Небесної сотні, полеглих учасників АТО.

Крім того, у столичному Українському домі презентують мультимедійну виставку «Відважні: наші герої», присвячену 100-річчю Української Революції. Виставка складається із 6 модулів, на яких представлені реконструйовані типажі революційних епох – від січових стрільців до майданівців. Доповнюють виставку тематичні відеоролики з кінохроніки та художніх колажів. Упродовж 2017 року виставку експонуватимуть у регіонах України і за кордоном.


Як це було: фоторепортаж з Євромайдану 
Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори