Загальнонаціональна акція протесту працівників освіти у Польщі

18 грудня 2018 року польська профспілка освітян ZNP розпочала загальнонаціональну акцію протесту працівників освіти. Вона вимагає підвищення зарплат освітян на 1000 злотих з січня 2019 року.

Профспілка звернулася до батьків учнів із проханням зрозуміти й сприйняти такий крок, адже метою цієї акції є поліпшення якості освіти.

«Заробітна плата вчителів починається із 1751 злотих. Вона має бути збільшена! Негайно!» – закликає Профспілка.

Викладачі готові до акції протесту – про це свідчать результати опитування, проведеного профспілкою ZNP у середині листопада. У ньому взяло участь 230 тисяч членів профспілки.

Відповідаючи на питання щодо формату дій у рамках боротьби за підвищення зарплат, найчастіше вчителі вказували на акцію протесту, подібну до тієї, яку нещодавно провели працівники поліції (93 тисячі відповідей), а також страйк – загальнонаціональний, на місцях, чи італійський – всього 102 тисячі респондентів підтримали такі дії. Вчителі також мали можливість запропонувати інші варіанти дій, що багато з них і зробили.

Результати опитування ZNP і розпочаті акції – показують, наскільки рішуче налаштовані освітяни. Сьогодні середня зарплата в Польщі становить приблизно 5000 злотих. Зростає диспропорція між зарплатами вчителів та загальним рівнем зарплат у країні. Через низьку оплату праці досвідчені педагоги залишають професію. У багатьох школах і дитячих садках не вистачає вчителів.

18 грудня Генеральна рада ZNP прийняла рішення розпочати акцію протесту. Профспілка вимагає реального, а не символічного, підвищення зарплат на 1000 злотих з січня 2019 року.

Профспілка не оприлюднює детальну інформацію щодо проведення протесту через деякі минулі дії міністерства та відділів освіти у воєводствах.

«Минулого року Міністерство національної освіти Польщі за посередництва відділів освіти у воєводствах намагалося не допустити наш страйк 31 березня, стверджуючи, що він є незаконним. Із січня відділи освіти надсилали листи в школи під назвою «Інформація про спроби ініціювати колективний спір з боку ZNP», ставлячи під сумнів законність входження в колективний спір і попереджаючи, що вчителі, які припиняють працювати у зв’язку зі страйком, можуть бути покарані. Схожа ситуація відбувається сьогодні».

Профспілка вчителів закликала уряд та міністерство освіти розпочати переговори. Вона запросила прем'єр-міністра та міністра освіти прийти до Центру соціального партнерства «Діалог» 8 січня 2019 року.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори