У цей день зима з весною зустрічається

На 40-й день після Різдва, 15 лютого, відзначається одне з найбільших християнських свят – Стрітення Господнє.  Урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

У цей день зима зустрічається з весною. Період від Стрітення (зустрічі зими з весною) до Благовіщення вважався біологічною межею переходу однієї пори року в іншу. У деяких регіонах України це свято відоме ще за дохристиянськими назвами «зимобор» або «громовище». Цього дня, за народними віруваннями, зима з літом зустрічається й бореться.

Свято Стрітення вперше було встановлено церквою у Візантії після Ефеського собору 431 р. Тоді ж була сформована й відповідна іконографічна традиція.

На іконах «Стрітення» зображали Марію з Ісусом-немовлям на руках та Йосифа з голубами, які на 40-й день після народження Спасителя принесли до Храму жертву очищення. Поряд також були зображені пророчиця Анна та праведний старець Сімеон, якому було пророчено, що він помре, лише побачивши, стрітивши Месію. Ця подія символізувала зустріч старого і нового заповітів, двох основних ідей стосовно природи Бога.

У давнину вважали, що «Як капає зі стріх, так капатиме й з вуликів», а якщо на Стрітення є відлига, то знову треба чекати на холоди і пізню весну.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
1
15 лютого 2019
4 712

Схожі публікації


Догори