Оплата праці вчителя-сумісника: погодинно чи за тарифікацією?

Оплата праці педагогічних працівників закладів освіти провадиться відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.05.1993 за № 56.

Згідно з пунктом 68 цієї Інструкції місячна заробітна плата педагогічних працівників, зокрема вчителів навчальних закладів, визначається шляхом множення ставки заробітної плати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень. Встановлена при тарифікації заробітна плата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Пунктом 73 Інструкції встановлено, що погодинна оплата педагогічних працівників допускається лише при оплаті за години заміщення тимчасово відсутніх по хворобі або з інших причин вчителів, яке тривало не більше двох місяців, а також при оплаті працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються для педагогічної роботи. Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педагогічного працівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому пунктом 68 цієї Інструкції, тобто за тарифікацією.

Форма Тарифікаційного списку вчителів та інших працівників школи затверджена у додатку 1 до Інструкції № 102. Приміткою 1 до Тарифікаційного списку передбачено, що у тарифікаційному списку вказуються всі працівники школи, ставки заробітної плати і посадові оклади яких залежать від освіти, категорії та тарифного розряду, в тому числі директори та їх заступники, вчителі, вихователі, бібліотекарі, а також інші працівники (завгоспи, лаборанти), які ведуть викладацьку роботу.

Тому, при оплаті праці вчителів, які працюють у двох і більше закладах освіти, зокрема й у загальної середньої освіти за сумісництвом, здійснюється виключно за тарифікацією, що забезпечується кожному з них затвердженням обсягу тижневого навантаження та інших видів педагогічної роботи (перевірка зошитів, класне керівництво, завідування кабінетом тощо).

Стосовно оплати праці педагогічних працівників у канікулярний період, то пунктом 71 Інструкції № 102 встановлено, що за час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул.

Тому, у випадку, коли оплата праці вчителів-сумісників провадилась з погодинного розрахунку, їм має бути перераховано заробітну плату на умовах тарифікації за весь період роботи, виходячи зі встановленого обсягу навчального навантаження на тиждень з усіма іншими виплатами, відповідно до покладених на вчителя та виконаних ним завдань та обов'язків.

При цьому, керуючись статтею 3 Закону України «Про відпустки», таким працівникам, у разі звільнення у зв'язку із закінченням строку трудового договору, за їхнім бажанням має бути надано невикористану щорічну відпустку основну відпустку незалежно від того, що її термін перевищує строк трудового договору. У цьому випадку чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки.

Згідно з пунктом 6 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 № 346, у разі звільнення педагогічних працівників навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічної основної відпустки з розрахунку повної її тривалості.

Згідно з пунктом 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8.02.1995 № 100, нарахування виплат за час щорічної відпустки, тривалість яких розраховується в календарних днях, провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки. 

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори