Лист ЦК Профспілки працівників освіти і науки України до Кабінету Міністрів України

29.04.2009 № 02-5/13
Кабінет Міністрів України

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України звертається з приводу постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2009 р. N 369 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», зокрема щодо розширення переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 38.

Переважна більшість змін суперечить нормам Законів України “Про освіту”, “Про вищу освіту”. Зокрема ст. 65 закону “Про вищу освіту” вищим навчальним закладам заборонено надання платних послуг у галузі вищої освіти та пов'язаних з нею інших галузях діяльності на заміну або в рамках освітньої діяльності, що фінансується за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Норми щодо оплати студентами послуг за складання іспитів та заліків при ліквідації академічної заборгованості, переведенні з одного до іншого вищого навчального закладу, відпрацювання пропущених занять не відповідають ст. 53 Конституції України, ст. 42 закону “Про освіту”.

Визнання платними послуг, пов'язаних зі здобуттям наукових ступенів, зокрема друкування дисертацій, друкування і розсилання авторефератів, стенографування суперечить нормам статей 64, 65 закону «Про вищу освіту», ст. 44 закону «Про освіту». Зазначені види робіт, є невід’ємними складовими підготовки наукових та науково-педагогічних працівників вищої кваліфікації.

Положення щодо оплати за стажування, в тому числі педагогічних та науково-педагогічних працівників, суперечить нормам ст.55 закону «Про освіту», ст. 52 закону «Про вищу освіту».

Не відповідають законодавству про освіту положення про стягування плати за забезпечення студентів форменим одягом, оскільки не існує зобов’язуючих норм про його наявність.

Неприпустимим є знімання плати зі студентів, учнів, інших осіб, які навчаються за державним замовленням, за користування бібліотеками, навчальною, спортивною, оздоровчою базою навчального закладу, оскільки це не відповідає положенням ст.51 закону «Про освіту», ст.ст. 54, 65 закону «Про вищу освіту».

Відшкодування студентами, учнями, які навчалися за кошти загального фонду державного бюджету, витрат на виготовлення студентських та учнівських квитків, залікових книжок суперечить положенням ст. 9 закону “Про вищу освіту”.

Зважаючи на викладене, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України просить привести норми постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2009 р. N 369 та перелік платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 38, у відповідність до вимог Законів України у галузі освіти та забезпечити дотримання прав та соціально-економічних інтересів учасників навчально-вихованого процесу.

Заступник Голови Профспілки Г.Ф. Труханов
Лист

Схожі публікації


Догори