Профспілки державного сектору Німеччини продовжують масові попереджувальні страйки

Профспілки державного сектору Німеччини продовжують масові попереджувальні страйкиЗ 10 березня десятки тисяч вчителів і працівників освіти федеральних земель Німеччини проводять короткострокові страйки, вимагаючи підвищення заробітної плати, покращення пенсійного забезпечення та укладення колективної угоди щодо тарифної сітки для викладачів, найнятих державою (з особливим статусом Angestellte – «службовці»).

У страйках беруть участь також інші працівники державного сектору – медпрацівники, пожежники, поліцейські та інші. У п’ятницю страйки відбулися у землях Баварія та Баден-Вюртемберг.

Днями майже сто тисяч працівників державного сектору провели одноденні страйки в інших шести німецьких землях. Вчителі найбільш активними були в Берліні, Північному Рейні-Вестфалії, Нижній Саксонії, Саксонії-Ангальт.

Колективні переговори в сфері освіти Німеччини проводяться між представниками федеральних земель і профспілками працівників державного сектору.

Профспілки, серед яких і членські організації Європейського комітету профспілок освіти – Профспілка працівників освіти та науки GEW і Асоціація освіти VBE, вимагають підвищення заробітної плати на 5,5 %, але не менше 175 євро, і укладення колективної угоди для всіх працівників державного сектору (Angestellte).

Вимоги пов’язані з особливостями системи освіти Німеччини. Працівники освіти поділяються на дві категорії – державних службовців (з особливим статусом Beamte – «чиновники або посадові особи») і працівників державного сектору (з особливим статусом Angestellte – «службовці»).

Вчителі зі статусом державних службовців не мають права страйкувати, але отримують вищі зарплати і пенсії, ніж вчителі зі статусом працівників державного сектору.

На сьогодні в країні близько 650 тисяч вчителів мають статус державних службовців (Beamte) і 200 тисяч – статус працівників державного сектору (Angestellte). Співвідношення вчителів зі статусом державних службовців і вчителів зі статусом працівників державного сектору дуже коливається в різних землях, оскільки кожна із 16 земель відповідає за організацію своєї системи освіти. Це і призвело до нинішньої ситуації, коли через страйк школи в деяких федеральних землях закриті, в той час як в інших триває звичайне шкільне життя. Так, особливо масовим страйк був у федеральній землі Саксонія, де майже немає вчителів зі статусом державного службовця (Beamte).

Під час останнього раунду переговорів роботодавці заявили, що зроблять пропозицію щодо підвищення заробітної тільки за умови, якщо профспілки погодяться на скорочення професійних пенсій працівників на 20%. Це призведе до ще більшої різниці в пенсіях вчителів зі статусом працівників державного сектору (Angestellte) та вчителів зі статусом державних службовців (Beamte).

Роботодавці стверджують, що їхні пропозиції обмежені заходами жорсткої економії, погодженими декілька років назад, які забороняють створювати нові борги. Профспілки у свою чергу заявляють, що ще в 2001 році вони вже погодилися на численні скорочення професійних пенсій.

Очікується, що страйки в федеральних землях продовжаться до початку наступного раунду переговорів, який запланований на 16 березня 2015 року.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори