«Профспілка не може бути в «кутку»

«Профспілка не може бути в «кутку»Саме так сказала у своєму виступі на семінарі-навчанні голів первинок Пустомитівської районної організації Профспілки працівників освіти і науки України заступник обласного профлідера Львіської галузевої Профспілки Галина Долішня.

Сказано було, ніби для «гарного слівця» у поясненні, як оформляти та активізовувати інформаційний стенд, не називати його «кутком», бо це для багаточисельної громадської організації не пасує, та думка стала провідною в діалогах з активом, які цьогоріч вже вкотре проводяться для спілчан у Будинку вчених.

Бути в кутку для профспілки й справді не годиться. А щоб бути з роботодавцем і владою на рівні і змушувати зі собою рахуватися, громадська організація, яка нараховує в області 110 тисяч спілчан, а в Україні мільони, має бути відмінно юридично поінформованою, грамотно вести переговори, займати виважену і послідовну позицію, базовану на Законі.

Цього дня про завдання та дії профспілок на захист членів профспілки, про необхідність консолідованих дій і активної позиції кожного спілчанина, почули з уст обласного профлідера Марії Яцейко 70 активістів з найближчого до Львова району області. Серед них, як сказала керівник цієї районної організації Марія Качмарик, присутні й двоє новачків у профспілковій роботі: голова первинної профспілкової організації, молодий вчитель Чижиківської загальноосвітньої школи Богдан Пилипів та голова новоствореної первинної організації профспілки Зимноводківського ДНЗ «Казковий світ» Ірина Подільчин.

У русло консолідованості спілчан внесло того ж дня свою лепту й саме життя: районний профлідер Марія Качмарик та голова первинної організації Щирецької ЗОШ №2 1-3 ступеня Ірина Зуб звернулися до колег з проханням зібрати кошти на допомогу в лікуванні важкохворої молодої вчительки. Не залишилася осторонь проблеми й обласна організація.

Про трудове законодавство, колективні договори, їх зміст, методи і проблеми реалізації, щорічну звітність профспілки та дирекції перед трудовими колективами говорив правовий інспектор праці обласної галузевої профспілки Мирон Малярчин.

Він роз’яснив чимало юридичних моментів, які виникають в роботі профактивістів. Йшлося зокрема про те, що жінки, які йдуть у декретні відпустки і прийняті на роботу за строковим договором, коли їх колеги перебувають на лікарняному упродовж року, мють такі ж права на соціальне забезпечення, як і ті, що працюють за безстроковим договором.

Найбільше запитань виникає, стверджували голови первинок Ірина Писаренко зі Звенигорода та Тетяна Тимчук зі Щирецької ЗОШ №1 І-ІІІ ступеня, при оплаті праці вчителям згідно нового атестаційного положення, які викладають 2 -3 предмети.

Завідувач відділу соціально-економічного захисту обласної організації Профспілки Мар’ян Калин у своїй правовій лекції підкреслив, що враховується при оплаті праці той професійний рівень, за яким вчитель був атестований до 2011 року.

Право на доплату за завідування кабінетами в тому числі і початковій школі і це право має реалізовуватись. Допускається згідно закону оплата за завідування 16 кабінетами в загальноосвітній школі 1-3 ступеня, якщо вчитель виконує покладені на нього функціональні обвов’язки, у які, до речі кажучи, не входить ремонт кабінетів, та ще й часто-густо за свій рахунок.

Багато питань викликає атестація за кредитно-модульною системою, поправки до якої вносили, і частково вони були враховані Міносвіти, за листами і пропозиціями Львівської обласної організації Профспілки. Вчитель, згідно з законодавством, має право вибору, зазначив Мар’ян Миронович, атестуватися за тією чи за традиційною системою.

Юрисконсульт Львівської обласної організації освітянської Профспілки Василь Корчинський порушив питання виплати винагороди за сумлінну працю освітянам, які звільнилися з роботи, наприклад, у травні, за фактично відпрацьований час, згідно з Положенням про винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, норм та положень Галузевої Угоди.

Особливістю цього профнавчання була й у тому, що в ньому взяла участь начальник Пустомитівського відділу освіти Мирослава Лісна.

У своєму виступі вона зазначила, що ця вимога профспілки не узгоджується з механізмами закладення бюджетних коштів і бюджетним законодавством, тож потребує внесення поправки у відповідну Постанову Кабміну. Суперчливу ситуацію мали б довести до однозначності профспілка і освітянські роботодавці. Інакше виникають проблеми й непорозуміння при перевірках КРУ.

Огляд пам’ятки архітектури – Будинку вчених, в якому проходив семінар- навчання, розповідь про її історію директора Романа Славітича внесли останню приємно-пізнавальну ноту в цей трудовий день профспілкового активу.

Ольга Лобарчук, Львівська обласна організація Профспілки

Схожі публікації


Догори