Заборгованість із виплати заробітної плати та робота профкомів ВНЗ – питання порядку денного пленуму обкому

Заборгованість із виплати заробітної плати та робота профкомів ВНЗ – питання порядку денного пленуму обкомуНаближаються новорічні свята, але освітяни Чернігівської області заклопотані зовсім іншим питанням – як отримати зароблені кошти? На жаль, подібна ситуація повторюється вже не перший рік, і пов'язана вона переважно із методикою фінансування галузі, яка є не адекватною для специфічної в плані демографії Чернігівської області. Для обговорення і пошуку рішень цього болючого питання на засідання пленуму були запрошені Анатолій Заліський – начальник управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації, Любов Жукова – заступник начальника головного фінансового управління Чернігівської обласної державної адміністрації.

Виступаючи перед профспілковим загалом керівник освітянської галузі області проінформував про ситуацію з виплатою заробітної плати. За його словами методика фінансування галузі, яка застосовується Міністерством фінансів, дійсно, не влаштовує освіту Чернігівської області: «Протягом останніх років ми намагаємося довести центральним органам виконавчої влади необхідність зміни формульного розрахунку. Але пропозиції не знаходять розуміння і ситуація повторюється знову і знову».

Наразі лише фінансування вищих навчальних закладів, у частині оплати праці, відбувається без збоїв. Кошти на їх забезпечення надходять безпосередньо з держбюджету. Заклади, які фінансуються з обласного бюджету (напр. професійно-технічні навчальні заклади та інтернати) лише починають отримувати кошти. Але найгірша ситуація із закладами освіти, що знаходяться на утриманні районних і міських бюджетів. Закінчуючи свій виступ Анатолій Заліський висловив переконання, опираючись на публічні висловлювання керівників Уряду, що Уряд вирішить до кінця року проблемну ситуацію.

Далі, більш докладно, мовою цифр проілюструвала ситуацію представник фінансового управління – Любов Жукова. Вона підтвердила, що в середньому по районних бюджетам на заробітну плату не вистачало 2,8 місячних фондів.

Станом на кінець листопада люди не отримали 82,7 млн. гривень. Єдиним районом який вчасно виплачує зарплату освітянам залишається Бобровицький. Далі Любов Жукова спробувала пояснити причини такої напруженої ситуації в області. Так, за даними статистики Чернігівщина є лідером за кількістю малокомплектних шкіл – більше 53,3%.

У той час, як в середньому по Україні цей показник дорівнює – 23,8%. Наповнюваність класів також одна з найнижчих по державі. З цього приводу Міністерство фінансів у своїх рекомендаціях пропонує принести у відповідність до чисельності населення мережу освітніх закладів.

Аргументуючи це порівнянням з іншими регіонами України. Зокрема, Чернігівська область має схожу мережу навчальних закладів з Дніпропетровщиною, але через меншу кількість населення отримує втричі менше фінансування. «В іншому випадку залишається сподіватися лише на трансферти з державного бюджету, або створення індивідуального для Чернігівської області підходу у фінансуванні галузі» – резюмувала свій виступ Любов Жукова.

Виступи представників органів державної влади, з одного боку були зрозумілі лідерам профспілкових організацій, але при цьому викликали безліч запитань та емоцій. Далі консолідовану позицію спілчан області озвучила голова обласної організації Профспілки. Коментуючи аргументи попередніх виступаючих, Тетяна Матвеєва зауважила: «Якщо справа у завеликій мережі навчальних закладів і низькі наповненості шкіл, то чому в областях, де цей показник знаходиться на кращому рівні (напр. Рівненська, Донецька), також існують проблеми з виплатою зарплати вчителям? Може справа в іншому? Там, де нема учнів зрозуміло, що школа не може існувати. Але це не привід масово скорочувати мережу навчальних закладів».

Повертаючись до хронології подій, лідер освітян області наголосила, що бомба сповільненої дії була закладена ще на етапі формування бюджетів, де закладався дефіцит до 3-х місячних фондів оплати праці.

Обласна організація Профспілки передбачала таку ситуацію і вже з лютого цього року почала в різних формах наполегливо звертатися до органів державної влади всіх рівнів.

Останніми діями були звернення пленуму Центрального комітету Профспілки до органів державної влади, а також звернення голови обласної організації Профспілки до Прем'єр-міністра та голови обласної державної адміністрації. На жаль, більшість відповідей є суперечливими і не конкретними.

Вже на початку грудня планується проведення спільного засідання президії центральних комітетів профспілок бюджетних галузей, в якому будуть брати участь представники Уряду. На думку голови обласної організації Профспілки необхідно серйозно підіймати питання фінансування освітянської галузі напряму з державного бюджету.

Звертаючись до голів районних та міських організацій профспілки, Тетяна Матвеєва закликала провести роз'яснювальну роботу в первинних організаціях, щодо ситуації, що склалася, а також дій, які провадить Профспілка.
Також була поставлена задача активізувати роботу по письмовим зверненням до органів державної влади: «Привертати увагу мають не тільки територіальні організацій профспілок, але і трудові колективи». Продовжуючи обговорення питання, члени обласного комітету розглядали ще багато нюансів, пов'язаних з фінансування зарплати вчителів, підвезенням учнів, компенсації витрат на відрядження, оплати комунальних послуг у навчальних закладах та ін.
Після обговорення, члени обласного комітету Профспілки ухвалили звернення до Президента, Прем’єр-міністра та Верховної ради України щодо фінансування галузі в Чернігівські області. Присутні погодилися, що у разі невиплати заробітної плати, профспілкові організації прийматимуть рішення щодо подальших дій по захисту прав спілчан.

Після перерви на засідання пленуму було винесене ще одне важливе питання, а саме – робота профспілкових організацій працівників та студентів вищих навчальних закладів в сучасних умовах. Щодо цього виступила Ніна Дудка – заступник голови обласної організації Профспілки.

За її словами, обласний комітет Профспілки напрацював низку заходів для активізації роботи профспілкових організацій викладачів та студентів ВНЗ. Так, за ініціативи обкому запроваджено щорічну премію (в розмірі 5 мінімальних заробітних плат) ім. Георгія Вороного для науково-педагогічних працівників в області. Заохочується студентський профактив через стипендії обласного комітету, проводиться конкурс на кращу районну, міську, вузівську організацію. Голови вузівських первинних організацій та студентський профактив щороку залучаються до участі в навчальних семінарах на базі одного з ВНЗ.

У всіх первинних профспілкових організаціях значна увага приділяється укладанню якісних колективних договорів. Окрім того, голови профкомів ВНЗ є членами вчених рад, входять до складу атестаційних, конкурсних, стипендіальних комісій, що позитивно впливає на прийняття рішень на користь працівників та студентів, а також інформування членів профспілки. З профкомами погоджуються штатні розписи, посадові оклади та обов’язки працівників. Інтереси спілчан враховуються при затвердженні графіків відпусток, розкладу занять шляхом погодження цих документів з профкомами. Спрямовують свою роботу профкоми і на вирішення житлових проблем.

Студентський профактив здійснює контроль за розкладом занять, дотриманням норм навчального навантаження, рівномірного тижневого розподілу навчальних годин. Студентські профорганізації займаються питаннями відпочинку і дозвілля, оздоровлення, працевлаштування влітку, забезпечення місцями в гуртожитках.

Інформацію про діяльність первинних організацій студенти отримують через стенди профспілкової роботи, буклети, сайти організацій, сторінки на сайтах вузів та соціальних мереж. Студентські профкоми проводять навчання профактиву.

В обговоренні питання порядку денного взяли участь та поділилися власним досвідом: Анатолій Тимошенко – голова первинної профспілкової організації працівників Чернігівського національного педагогічного університету ім. Т.Г. Шевченка, Роман Приходько – голова первинної профспілкової організації студентів Ніжинського державного університету, Михайло Кайдаш – голова первинної профспілкової організації працівників Чернігівського державного технологічного університету, Скиба Юрій – голова первинної профспілкової організації працівників Прилуцького гуманітарно-педагогічного коледжу, Попович Лариса - голова первинної профспілкової організації студентів Чернігівського технікуму транспорту та комп’ютерних технологій, Ірина Левицька-Сосімович – голова первинної профспілкової організації студентів ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка.

Досвід первинної профспілкової організації студентів ЧНПУ ім. Т.Г. Шевченка щодо мотивації перебування в Профспілці було вирішено узагальнити для впровадження в роботу інших студентських організацій.

Віталій Копиш
Чернігівська обласна організація Профспілки


Заборгованість із виплати заробітної плати та робота профкомів ВНЗ – питання порядку денного пленуму обкомуЗаборгованість із виплати заробітної плати та робота профкомів ВНЗ – питання порядку денного пленуму обкому

Заборгованість із виплати заробітної плати та робота профкомів ВНЗ – питання порядку денного пленуму обкомуЗаборгованість із виплати заробітної плати та робота профкомів ВНЗ – питання порядку денного пленуму обкому

Схожі публікації


Догори