Навчальний рік розпочали з боргами перед учителями

Напередодні Першовересня, 27 і 29 серпня освітяни Рогатинського району перекривали трасу «Івано-Франківськ – Львів». На такі дії їх спонукала невиплата відпускних та заробітної плати за два місяці. Загальна заборгованість із цих виплат на 30 серпня 2018 року становить понад 11 мільйонів гривень.

Голова Івано-Франківської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Мирослав Габорак розуміє й підтримує педагогічних працівників Рогатинщини, котрі вдалися до відчайдушних методів, перекривши важливу дорожну артерію, щоб довести до громадськості та влади свою проблему.

«Учителі Рогатинського району не отримали ні заробітної плати, ні відпускних практично за 2 місяці. А людям за щось жити треба. Із яким настроєм вони починають навчальний рік?! У країні розпочалася грандіозна  реформа освіти, дуже хвалимося нею, але елементарно заплатити зароблене вчителям – не можемо. Ми неодноразово зверталися з цього приводу до органів державної влади різних рівнів, просили їх вплинути на таку ситуацію, однак конкретних рішень з їхнього боку не було», – коментує освітянин.

За інформацією Івано-Франківської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України, у більшості районів, міст, ОТГ та навчальних закладах області своєчасно й у повному обсязі виплатили заробітну плату та відпускні. Однак в окремих із них є заборгованість із цих виплат. Найбільша вона в Рогатинському районі. На 30 вересня тут не виплачено 11 млн. 672 тис. грн. На 20 серпня у місті Болехові заборгованість із виплати відпускних педагогічним працівникам становить 1,139 тис. грн., у Городенківському районі – 1,531 тис. грн., у Білоберізькій ОТГ – 385,3 тис. грн., у Войнилівській ОТГ – 176,1 тис. грн., у Витвицькій ОТГ – 52,6 тис. грн., у Тлумацькій ОТГ – 4,2 тис. грн.

- Зарплату освітянам виплачують із двох джерел – із державної освітньої субвенції та з місцевих бюджетів. Державної субвенції на виплату заробітної плати педагогічним працівникам області загалом вистачає, подекуди будуть ще й залишки. Проте в окремих районах, містах та об’єднаних територіальних громадах її не вистачає. Річ у тім, що торік Міністерство освіти і науки та Міністерство фінансів під час формування Державного бюджету України на 2018 рік розробили нову формулу, яка є універсальною, єдиною для всіх територій, незалежно від економічної спроможності, кількості шкіл, учнів, педагогічних працівників тощо, – коментує Мирослав Габорак. – Райони різні, наприклад, у Косівському з наповнюваністю класів немає проблем, а от в Рогатинському  через складну демографічну ситуацію дуже гострою є проблема малокомплектних шкіл. Формула не враховує цих особливостей, і тому для одних районів і міст державної субвенції є з надлишком,  а для інших не вистачає. Одні вчителі в окремих районах отримують заробітну плату регулярно і вчасно, інші – із великими затримками, а то й взагалі не отримують. Окрім того, у формулі не передбачена оплата вчителям за поділ класів на групи. Згідно з чинними нині положеннями, класи, де є 28 і більше дітей, при вивченні окремих предметів діляться на групи. Формула не враховує цього. Тому при формуванні бюджету перш за все постраждали міста обласного підпорядкування, бо там у класах більше 20-ти учнів, їх ділять, а реально коштів на це не виділено. Це Болехів, Бурштин, Коломия, Івано-Франківськ, Яремче.

У тих районах, де є невеликі школи з малою кількістю дітей, а це Рогатинський, Галицький, Тлумацький, Городенківський райони, освітньої субвенції не вистачає. У районах із великою кількістю дітей є надлишки державних коштів. У цій ситуації треба було зробити внутрішній перерозподіл коштів. Та ця процедура дуже бюрократична. Ми ще з березня разом з департаментом освіти і науки облдержадміністрації почали працювати з Міністерством освіти і науки, щоб це зробити. На превеликий жаль, на першому етапі вони категорично нам відмовили, на другому – зробили перерозподіл лише для Болехова та Яремче. Із червня працюємо над тим, щоб перерозподілити кошти й для інших міст та районів. Однак досі ніяких позитивних результатів ще не маємо...

За словами Мирослава Габорака, ситуацію з невиплатою заробітної плати й відпускних у Рогатинському районі загострює і проблема малокомплектних шкіл, утримання яких потребує великих фінансових затрат. Близько 500 учнів – на індивідуальній формі навчання. Це не хворі діти, а ті, в яких немає класу в школі, бо клас не відкривається, коли в ньому є менше 5-ти учнів, – наголошує освітянин. – Цю ситуацію потрібно вирішувати, можливо створювати опорні школи чи організовувати підвезення учнів із малокомплектних навчальних закладів».

На жаль, є заборгованість із виплати заробітної плати та відпускних і тим освітянам, які отримують їх із місцевих бюджетів.  Вона становить 6,781 тис. грн. У Верховинському районі – 551,4 тис., у Городенківському – 2,234 тис., у Коломийському районі – 812 тис., у Рожнятівському районі – 249 тис., у Тлумацькому районі – 2,903 тис., у Косівському районі – 14,3 тис., у Войнилівській ОТГ – 16,7 тис. грн. «Причини такого стану різні. В одних не вистачає коштів, бо немає надходжень, в інших під час формуванні бюджету зігнорували вимогами Бюджетного кодексу й заклали заробітну плату не на повний рік. Є випадки, коли навіть гроші в районі є, але в силу певних причин їх не розподілили або ж вчасно не скерували на виплату заробітної плати. Тобто немає виконавської дисципліни й відповідальності посадових осіб різних рангів», – зазначив Мирослав Габорак.

Ольга МОНЧУК.

 Газета «Галичина» від 4 вересня 2018 року

Схожі публікації


Догори