Ефективність – в здорових і безпечних умовах праці

Ефективність – в здорових і безпечних умовах праціЧи можна працювати без травм і аварій? Як впливають на це створені здорові і безпечні умови праці? Чи готові психологічно працівники виконувати норми, передбачені чинним законодавством про працю?

Відповіді на ці запитання шукали на засіданні постійно діючої комісії з охорони праці Донецького обкому Профспілки працівників освіти і науки України, де вивчався досвід Артемівської міської організації профспілки. У роботі комісії взяли участь голова комісії В.М. Яковлєв, завідуючий відділом з охорони праці та здоров’я обкому Профспілки Г.І. Кобець, завідуючий відділом з охорони праці управління освіти і науки облдержадміністрації В.І. Кузічкін, завідуючий відділом освіти Артемівської міської ради М.А. Рубцова, члени комісії, профактив міської організації Профспілки.

Голова міської організації профспілки М.П. Завертнєва в доповіді відзначила, що в установах освіти проводиться планомірна робота по поліпшенню умов праці. Щорічно розробляємо план підготовки учбових закладів до нового навчального року, що передбачає проведення поточних, капітальних ремонтів, сприяючих поліпшенню умов праці.

Усі установи відділу освіти Артемівської міської ради обладнані системами центрального водопостачання і каналізації, а також обладнані внутрішніми санітарними вузлами відповідно до вимог санітарних норм і правил, забезпечені зовнішнім освітленням.

Робота із заміни ламп розжарювання на енергозберігаючі в установах відділу освіти почата з 2009 року. Нині їх кількість склала – 9793 шт.
Відділом освіти проводиться робота з установки металопластикових вікон. За 2008-2011р.р. за рахунок різних джерел фінансування встановлено 598 шт.

У рамках програми впровадження енергозберігаючих технологій в 2009 р. м. Артемівська в ДОУІ № 58 виконані роботи по установці сонячної батареї (Гелео-установка) на покрівлі дошкільної установи для забезпечення гарячою водою 2-х груп. Економія електроенергії на підігрівання води складає до 60%.

Стан охорони праці в установах освіти контролюється головним фахівцем, начальником служби охорони праці Поминовым В. А.
У усіх установах освіти обладнані куточки або кабінети охорони праці, з працівниками проводяться усі види інструктажів, що реєструється у відповідних журналах.

Ведеться робота по зниженню рівня захворюваності. Зниженню захворюваності працівників, підвищенню працездатності сприяє оздоровлення в санаторіях і базах відпочинку. За 2010 оздоровилося 59 чоловік в санаторіях, 13 сімей на базах відпочинку. У 2011 році: 7 в санаторіях, 26 сімей на базах відпочинку.

З метою зміцнення здоров'я, пропаганди здорового способу життя регулярно проводимо спартакіади, туристичні зльоти. Усі бажаючі працівники галузі відвідують міський басейн (600 чоловік щорічно із здешевленням на 50% вартості), за домовленістю з міськспорткомітетом працівники освіти відвідують легкоатлетичний манеж (тренажерний комплекс, фітнес заняття, також за пільговою ціною).

З метою активізації роботи установ освіти з поліпшення якості роботи із охороні праці, як однією з форм профілактики роботи і виховання відношення до організації безпечної праці, є щорічне проведення «Тижня охорони праці в установах освіти».

Крім того, в місті щорічно, згідно з рішенням виконкому, проводиться огляд конкурс з охорони праці. За підсумками обласного огляду конкурсу установи освіти займають призові місця.

Колективні договори знаходяться в усіх первинних (55) організаціях і зареєстровані в управлінні праці і соціальному захисті населення. У розділі «Охорона праці і здоров'я» відмічені усі вимоги з підвищення існуючого рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму.
В установах освіти впроваджений і дуже позитивно діє триступінчатий контроль, що дозволив скоротити, як дитячий, так і дорослий травматизм.
У кожній організації розроблені і затверджені Правила внутрішнього розпорядку, в яких чітко прописані питання охорони праці. Інструкції з охорони праці затверджені керівниками і переглядаються в установленому порядку».

«Наша школа незвичайна», – розповідає директор загальноосвітньої школи № 2 О.О.Біленко, – «Це школа, яка десятий рік працює за відповідним експериментом – Школа сприяння збереженню здоров’я. Двічі є переможцями Всеукраїнських конкурсів «Побудова моделі школи збереження здоров’я». Школа нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти. Тому в рамках експерименту вся система роботи з охорони праці і безпечної життєдіяльності направлена на збереження здоров’я в усіх учасників навчально-виховного процесу: від учня і до кожного співробітника школи.
Великим надбання школи здоров’я стала спелеокімната або соляна кімната, яка була створена у 2009 році для профілактики захворювань дихальної системи. У ній проходять сеанси спелео- та ароматерапії. Це дало можливість знизити рівень захворюваності ГРВІ у дітей та працівників школи, про що свідчать аналізи захворюваності, які проводяться кафедрою здоров’я і комісією соціального страхування щоквартально і в кінці поточного року. У школі чудова спортивна база: два спортзали, тренажерний зал і спортмайданчик у закритому дворі школи, кабінет ЛФК, де і працівники і учні можуть пройти курс лікувальної фізкультури, працює «група здоров’я»».

В Артемівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 24 із поглибленим вивченням окремих предметів та курсів (директор О.В. Турличкіна, голова профкому Н.Є.Круглова) за допомогою шефів «Артемівського заводу по обробці кольорових металів» відремонтовано шиферну та м’яку покрівлі, сантехніку, спортивні зали, оновлено актову залу, де проводяться всі загальношкільні заходи, прибудовано пандус для людей з обмеженими можливостями пересування.

На території школи обладнано спортивні тренажерні майданчики, де не тільки учні, а й працівники школи мають змогу відпочити та зміцнити своє здоров’я. У медичному кабінеті працівники школи мають змогу отримати необхідну першу допомогу і консультації медсестри щодо профілактики захворювань. Учителі, які працюють з учнями за індивідуальним планом на дому, складають маршрутні листи. Працівникам надається змога не тільки в період відпустки, а й протягом навчального року пройти санаторно-курортне та профілактичне лікування.

Створені умови для роботи і відпочинку працівників: оновлено методичний кабінет школи, створено кабінет психологічного розвантаження, де працівники можуть відпочити, а під керівництвом практичного психолога пройти сеанс релаксації, та кабінет відпочинку для техперсоналу. Працівники техперсоналу забезпечені спецодягом (придбані халати, рукавички та спецвзуття).

Питання стану умов і охорони праці регулярно виносяться на розгляд зборів трудового колективу, засідань профкому, нарад при директорі, оперативних нарад.

У школі обладнано кабінет із безпеки життєдіяльності та охорони праці, де розміщено нормативно-правові та інформаційні матеріали, створені куточки щодо збереження життя і здоров’я працівників на роботі та у побуті. На стенді «Зона підвищеної небезпеки мікрорайону» позначені небезпечні місця: головна транспортна магістраль, залізниця, Північний став, лісосмуга та безпечні місця переходу вулиць та перехресть.
На базі кабінету проводяться вступні, первинні, цільові інструктажі з охорони праці, теоретичні та практичні заняття; навчання та перевірка знань працівників за 20-годинною програмою.

З метою відпрацювання практичних умінь та навичок двічі на рік у школі за участю працівників міського управління МНС проводиться навчальна евакуація з приміщень на випадок надзвичайної ситуації.

У дошкільному навчальному закладі № 27 «Зірочка» (завідуюча В.В. Кучеренко, голова профкому І.М. Хромихіна) велика увага приділяється питанням поліпшенню умов праці та укріпленню матеріально-технічної бази. За останні 5 років в дошкільному закладі обладнано спортивний зал, реконструйовано методичний кабінет, створено кабінети вузьких спеціалістів: кабінет психолога, кабінет комп’ютерної грамоти, ізостудія, кабінет інструктора з фізкультури.

Навчання працівників з охорон праці та інструктажі проводиться згідно плану роботи. Обов’язковим є проведення семінарів та заліків перевірки знань інструкцій з охорони праці, техніки безпеки , пожежної безпеки.

Для працівників створюються всі умови для оздоровлення протягом усього навчального року. Оздоровча кімнату, яка, до речі, створена руками самих працівників, користується великим попитом, в ній можуть покращити своє здоров’я усі учасники навчально-виховного процесу.
Адміністрація дошкільного навчального закладу сумісно з профспілковим комітетом систематично проводить роботу з охорони праці.
У профспілковому куточку та методичному кабінеті працівники мають змогу ознайомитися з нормативно-правовими документами з охорони праці, графіками контролю, колективним договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку, наочними матеріалами з безпеки життєдіяльності.
Згідно з колективним договором між адміністрацією та профспілковим комітетом – забезпечується своєчасна розробка і виконання заходів по
створенню безпечних та нешкідливих умов праці згідно вимог нормативних документів з «Охорони праці».

Традиційним стало проведення Тижнів безпеки та Днів безпеки, учасниками яких є, як працівники закладу, так і діти та їх батьки. Щорічно проводяться конкурс-огляд готовності до нового навчального року, рейди, попереджувальний контроль, конкурс «Міс Профмайстерність» серед педагогів дитячого садка, в критеріях оцінювання учасників одним з питань є стан робочого місця, відповідність його вимогам Охорони праці.
У 2010 році у навчальному закладі вперше було проведено конкурс техпрацівників «Кращий помічник вихователя».
Працівники, які не порушують вимоги особистої та колективної безпеки, беруть активну участь у заходах щодо підвищення рівня праці – отримують листи подяки, заохочення, премії за наявності фонду економії.

Вся робота сприяє тому, що за останні 15 років у дошкільному закладі не було зафіксовано жодного випадку виробничого травматизму.
Адміністрація дошкільного закладу сумісно з ПК не зупиняються на досягнутому і надалі планують удосконалювати роботу з охорони праці з метою підвищення ефективної діяльності закладу.


Володимир Цесельський,
Донецький обласний комітет Профспілки


Ефективність – в здорових і безпечних умовах праціЕфективність – в здорових і безпечних умовах праці

Схожі публікації


Догори