Як зробити Україну «модною» для українців – круглий стіл в Укрінформі

У вересні в Україні стартував проект «Візія – 2033», який присвячений збереженню та розвитку трудових ресурсів України.

Мета проекту «Візія – 2033» – примножити трудовий потенціал України, повернути українських біженців на батьківщину, залучити іноземців, які мають компетенції, потрібні українській економіці. Реалізацією проекту будуть займатися провідні українські вчені-демографи за підтримки міжнародного фонду «Відродження». 

Проте уже сьогодні потрібно докласти зусилля, аби значно скоротити виїзд українців на роботу за кордон, шляхом лібералізації податкової політики, стимуляції підприємницької діяльності та власне створенню «моди» на Україну в світі.

Саме питання як зробити Україну «модною» для українців обговорювали учасники круглого столу 14 листопада 2023 року в Укрінформі.

До обговорення долучилися – Дарина Марчак, перша заступниця міністра соціальної політики України; Таміла Ташева, Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим; Ольга Чабанюк, заступниця голови Профспілки працівників освіти і науки України; Світлана Калініна, завідувач кафедри економіки праці Маріупольського державного університету (м. Київ), Олексій Позняк – завідувач сектору міграційних досліджень Інституту демографії і соціальних досліджень ім. Птухи НАНУ; Олесь Доній – ГО «Центр досліджень політичних цінностей»; Олексій Буряченко – кандидат політичних наук, виконавчий директор «Міжнародної асоціації малих громад»; Олексій Орловський – директор Програми «Демократія і належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження».

Модератор заходу – Василь Воскобойник – президент Асоціації «Всеукраїнська Асоціація компаній з міжнародного працевлаштування». 

Розпочинаючи роботу заходу Василь Воскобойник, керівник проекту «Візія – 2033», зокрема, зазначив, що лише економічних чинників стимулювання повернення до України трудових ресурсів буде замало. А це питання стає надважливим для майбутнього нашої країни. І основна увага має зосередитися на трьох ключових аспектах: повернення українців на батьківщину, зменшення трудової міграції з України та приваблення трудових мігрантів з-за кордону. 

Перша заступниця міністра соціальної політики України Дарина Марчак окреслила передумови повернення людей до України. Серед яких чільне місце посідають безпека, наявність роботи, житла та комфортного перебування у свої громаді. 

«Чарівної палички не існує», – підкреслила Дарина Марчак, – «Маємо зробити багато роботи в середині країни». Далі мова йшла про важливість спроможності громад надавати якісні соціальні послуги громадянам та ефективний соціальний супровід. 

У свою чергу Таміла Ташева розповіла про діяльність Представництва Президента України в АР Крим у сфері розробки конкретних кроків та рішень щодо реінтеграції та відновлення України, у тому числі деокупованого Криму. Наголосила на ключових аспектах, які важливо враховувати в контексті цієї теми. Зокрема, безпека, не переслідування за факт проживання у Криму після деокупації, та кадровий резерв для відновлення України у Криму.

Про швидку переорієнтацію та адаптацію освітнього сектора до складних умов воєнного стану та продовження процесу навчання майбутнього України – школярів та студентства – розповіла заступниця Голови Профспілки Ольга Чабанюк. 

Зокрема, вона наголосила на важливості повернення талановитих, розумних та креативних молодих людей до життя та праці саме в Україні. І це є викликом для усіх – влади, бізнесу, суспільства. Ольга Чабанюк також зауважила, що важливим також є напрям підвищення чи зміни кваліфікації фахівців на ті, які будуть потрібні для відбудови країни. 

«Залучення молоді до трудової активності є стратегічною інвестицією в суспільний розвиток. Тому, в період повномасштабної війни та повоєнного відновлення, важливо реалізувати активну політику молодіжної зайнятості. Це може бути досягнуто за допомогою прозорих механізмів стимулювання роботодавців для працевлаштування молоді, мотивації молодих людей до трудової активності та подолання стереотипів про їхній професійний рівень. Ці заходи повинні стати пріоритетами державної політики в цій сфері у найближчій перспективі», – відзначила Ольга Чабанюк.

Про те, що Україна має бути не лише модною, а й прогнозованою, сталою для бізнесу та інвестицій, – підкреслив кандидат політичних наук Олексій Буряченко. «Держава має створити сталу рамку, а політики наповнити її планом та стратегією, інтегрованою у європейські політики», – наголосив він. 

На звершення роботи круглого столу Олесь Доній з Центру досліджень політичних цінностей сказав, що кожна людина має право на щастя сьогодні і зараз. І життя в країні потрібно будувати сьогодні, а не колись… 

Також він відзначив, що українці – світова нація, яка може бути успішною і корисною своїй Батьківщині будь-де і з такими українцями потрібно комунікувати. Але право на щастя має реалізовуватися сьогодні. І саме зараз потрібно починати робити щось для цього, – зауважив експерт. 

Василь Воскобойник подякував учасникам за конструктивну розмову і наголосив, що результати проекту «Візія – 2033» щодо збереження та розвитку трудових ресурсів України будуть презентовану у січні 2024 року.  

Інна Михальченко, 

Пресслужба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори