Ментальне здоров’я в сфері освіти: міжнародна конференція профспілок освіти
16 жовтня 2024 року у Мадриді, Іспанія, відбулася міжнародна конференція «Ментальне здоров’я в сфері освіти», яка зібрала понад 70 представників різних регіонів Іспанії та запрошених міжнародні спікерів.
Організатором заходу стала Федерація освіти Конфедерації профспілкових комітетів робітничих комісій (FECCOO).
У сесії «Міжнародний огляд психічного здоров'я в освіті» із презентаціями виступили модератор сесії – Кукі Віра Бельмонте, міжнародний секретар FECCOO та міжнародні доповідачі: Граціамарія Пісторіно, Профспілка освіти Італії FLC-CGIL, Олександра Корнеа, Федерація освіти Румунії FSLI, Сара Лопес Гонсалес, радниця офісу МОП в Іспанії та Катерина Малюта-Осаулова від Профспілки працівників освіти і науки України, яка долучилася до роботи заходу онлайн.
Спікери розповіли про актуальні проблеми ментального здоров’я працівників галузі освіти у своїх країнах.
Завідувачка міжнародного відділу української профспілки розповіла про систему освіти під час воєнного стану, акцентуючи увагу на проблемах із ментальним здоров'ям серед вчителів та учнів. Вона, зокрема зазначила, що після вторгнення росії багато українців були змушені виїхати за кордон у пошуках безпеки для своїх родин. Цей процес супроводжувався численними викликами для біженці та переселенців, зокрема пошуком житла, адаптацією на новому місці та необхідністю шукати нову роботу.
«Значний вплив на психологічний та емоційний стан вчителів мають також і низька оплата праці та відчуття економічної нестабільності. А ще – значне професійне навантаження, адже українські вчителі протягом дня часто поєднують онлайн та офлайн навчання, або працюють у декілька змін. Також підриває психологічний стан не лише освітян, а й усіх людей, які змушені були виїхати закордон, той факт, що їм довелося тікати, втративши все майно, інколи родину, друзів і повністю змінювати своє життя… І починати його спочатку. Я вже не кажу про психічне здоров'я наших дітей, яким довелося пережити весь жах війни», – наголосила Катерина Малюта-Осаулова.
Катерина Малюта-Осаулова також підкреслила, що основними факторами, які спричиняють проблеми психічного здоров'я та вигорання серед працівників освіти в Україні та за кордоном зараз є, насамперед, безпекова ситуація та продовження війни.
Учасники конференції обговорили шляхи попередження психосоціальні ризиків на роботі й житті задля зменшення психічних розладів та питання допомоги тим, хто її гостро потребує. А також дійшли домовленості щодо розробки спільного проекту з підтримки ментального здоров’я освітян в різних умовах.