Річниця української трагедії – аварії на ЧАЕС

Сьогодні, 26 квітня 2017 року, Україна відзначає 31-ю річницю катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Вибух стався 26 квітня 1986 року о 1:23:47 під час проведення проектного випробування турбогенератора №8 на 4 енергоблоці, унаслідок чого було повністю зруйновано реактор. Будівля енергоблоку, покрівля машинного залу частково обвалилися. Виникло понад 30 осередків пожежі, основні з них через годину загасили, а до 5 години ранку 26 квітня пожежу ліквідували.

Однак пізніше в результаті розтравлення атомного палива зруйнованого реактора в різних частинах центрального залу 4 блоку виникла пожежа великої інтенсивності. Для її гасіння була використана вертолітна техніка.

У перші години аварії довелося зупинити сусідній 3-й енергоблок і провести відключення обладнання 4-го енергоблоку.

У результаті аварії стався викид, за різними оцінками, до 14·1018 Бк, що становить приблизно 380 мільйонів кюрі радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90. За силою вибуху це склало 300 Хіросім.

Безпосередньо під час вибуху на четвертому енергоблоці загинула тільки одна людина, ще одна померла вранці від отриманих травм. 27 квітня 104 потерпілих евакуйовано в Московську лікарню №6. Згодом у 134 співробітників ЧАЕС, членів пожежних та рятувальних команд розвинулась променева хвороба, 28 з них померли протягом наступних декількох місяців.

Радіоактивна хмара від аварії накрила європейську частину СРСР, велику частину Європи, східну частину США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі.

Із зони ураження було евакуйовано приблизно 200 тисяч осіб. Ситуація ускладнювалася тим, що радянське керівництво довго замовчувало факт катастрофи, а 1 травня люди, нічого не знаючи, вийшли на травневий мітинг.

За інформацією організації Союз «Чорнобиль», з 600 тисяч ліквідаторів 10% померло, а ще 165 тисяч стали інвалідами.

У 2012 році було розпочато будівництво нового укриття. Будівельні роботи зі зведення нового 110-метрового купола велися протягом 4-х років, і 29 листопада 2016 року рухома конструкція накрила четвертий блок Чорнобильської АЕС.

Сьогодні на території зони відчуження продовжується будівництво сухого сховища для відпрацьованого ядерного палива, централізованого сховища, а також ведеться підготовка до роботи нового безпечного конфайнмента (арки), яка повинна бути завершена до кінця листопада 2017 року.

31 рік тому
Сьогодні
 


Для довідки

Зона відчуження Чорнобильської АЕС – заборонена для вільного доступу територія, що зазнала інтенсивного забруднення радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році. Зараз площа зони відчуження становить близько 260 тис. га. Чорнобильська зона включає в себе північ Іванківського району Київської області, де розташовані безпосередньо електростанція, міста Чорнобиль та Прип'ять, а також північ Поліського району Київської області.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України
0
26 квітня 2017
1 465

Схожі публікації


Догори