Литва: позитивні результати попереджувального страйку

Двогодинний попереджувальний страйк вчителів та інших працівників освіти в Литві, проведений 28 листопада 2019 року, сприяв швидкому вирішенню трудовому спору. Уряд пообіцяв збільшити освітній бюджет на 117 мільйонів євро, про що було домовлено ще у 2017 році. Європейський комітет профспілок освіти вітає цю перемогу соціального діалогу та силу профспілок освіти, які впливають на формування порядку денного.

2 грудня 2019 року у Вільнюсі в Будинку спілок було підписано змінений колективний договір (2017 року) для сфери освіти та науки. У підписанні взяли участь глава уряду Саулюс Скверняліс, міністр освіти, науки та спорту Альгерд Монкевічус та лідери чотирьох профспілок цього сектору.

«Приємно, що ми вирішуємо проблеми шляхом діалогу, а не страйками, від яких страждає вся громада, і я сподіваюся, що так буде продовжуватися й надалі. Цьогорічний бюджет дуже обмежений, однак освіта завжди була і буде пріоритетом» – заявив прем’єр-міністр. Він також вітав те, що вимоги профспілок є частиною цілісного довгострокового бачення сфери освіти в країні та пообіцяв глибше його вивчити.

Литовський уряд тепер забезпечить збільшення фінансування освіти на 117 мільйонів євро, про яке вже домовились Міністерство освіти та профспілки 13 червня. Це означає, що вчителі, викладачі та науковці отримають 10% підвищення зарплати, починаючи з осені 2020 року. Найбільшу вигоду отримають вихователі у дитсадках та дошкільних закладах: їхня зарплата зросла на 10% у цьому році та ще підвищиться приблизно на 7% із січня, а загалом їхня зарплата зросте більш ніж на 30% та з 1 вересня 2020 року, нарешті, буде такою ж, як і зарплати вчителів усіх інших рівнів освіти.

Президент Литовської профспілки працівників освіти і науки Егідідюс Мілешинас схвально відгукнувся про можливість разом впроваджувати довгострокові зміни: «Ця угода свідчить про те, що ми можемо успішно вести переговори та рухатися вперед, якщо вимагатимемо дещо більше, ніж просто гроші, і думатимемо про довгострокові цілі держави. Після нового року ми продовжимо діалог про те, яких ще важливих змін потребує система».

Директор ЄКПО Сьюзен Флокен привітала литовських колег. «Перш за все, цей спір стосувався поваги до соціального діалогу. Згадаймо, що профспілки та уряд вже домовилися про настільки необхідне збільшення фінансування освіти на 117 мільйонів євро. Коли уряди не виконують те, про що вони домовилися з профспілками, то підриваються самі принципи колективних переговорів та соціального діалогу. Хочу висловити захоплення профспілками освітян Литви, які боролися за виконання урядом своїх обіцянок та перемогли! Це збільшення фінансування зробить оплату праці вчителів більш справедливою, а педагогічну професію – більш привабливою, що життєво важливо для гарантування якісної освіти для всіх».

Для інформації: Середня зарплата вчителів у Литві у другому кварталі 2019 року становила 1392 євро в місяць до сплати податків та 877 євро в місяць після сплати всіх відрахувань.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори