Інформаційне перевантаження: як не перевтомити мозок

Життя сучасної людини неможливе без інформації. Ми живемо в інформаційному потоці — стрімкому, безмежному і швидкоплинному. Доступність інформації, її неохватний обсяг, можливість в будь-яку секунду дізнатися те, що вас цікавить і навіть більше – це і є сучасний інформаційний світ. Однак це може призвести до інформаційного перевантаження свідомості, що матиме негативний вплив на ефективність будь-якої роботи і прийняття рішень.

День перевантаження інформацією вперше був відзначений у 2007 році як День обізнаності про це явище. Цей день створила група компаній, щоб звернути увагу на нескінченний потік даних, який загрожує організаціям, та поінформувати про те, що відбувається, коли перевантажуються співробітники та клієнти занадто великою кількістю інформації. Відтоді День перевантаження інформацією щорічно відзначається 20 жовтня.

Дослідження у цій царині показують, що продуктивність насправді погіршується величезною кількістю інформації, що протікає через наше життя.

Інформаційне перевантаження свідомості стає все більш поширеною проблемою суспільства і вчені говорять про це як про цілком реальну загрозу для здоров’я.

Стан перевантаження інформацією виникає, коли кількість інформації, що надходить, перевершує можливості її сприйняття і наша свідомість не здатна впоратися з таким інформаційним потоком. Коли інформації стає занадто багато, мозок вже буде не має змоги сприймати справжні знання, і настає перенасичення. 

 

Яким же чином ми можемо відновити контроль над нашим втомленим від інформації мозком, організовуючи потік даних таким чином, щоб розрізняти та сортувати щоденний інфообсяг за важливістю та потребами. Для цього нейробіологи подають кілька простих порад.

№1 – тримати менше інформації в пам'яті

Замість того, щоб носити в своїй голові список із 20 або 30 пунктів, краще перенести їх на папір. Це допоможе об'єктивно прийняти рішення щодо ваших дій та порядку їх виконання.

Коли інформація зберігається тільки у вас в голові, мозку важко зосередитися і він витрачає занадто багато енергії, намагаючись пригадати, що треба зробити. Список на папері також допомагає вносити інформацію у ваш мозок за допомогою м'язової пам'яті.

№2 – приймати важливі рішення вранці

Планування важливих завдань на початку дня максимізує ресурси вашого мозку і може допомогти вам прийняти правильні рішення.

№3 – організовувати та впорядковувати 

Організація речей у вашому середовищі зменшує навантаження на мозок. Визначте конкретне місце для таких предметів, як ключі, окуляри і мобільні телефони. Дозвольте вашому фізичному середовищу служити нагадуванням про те,  що й де знаходиться. А коли впорядковано середовище мозок матиме більше часу для аналізу інформації.

Сьогодні багато фахівців не безпідставно вважають, що інформаційне перевантаження небезпечне, як і будь-яке інше захворювання, і без належної уваги здатне викликати серйозне погіршення здоров’я. Саме тому радять слідкувати за своїм інформаційним полем і дотримуватися медійної гігієни у тому числі. 

 

Як боротися з інформаційним перевантаженням?

1. Чітко плануйте завдання, цілі та обсяги роботи, не відволікайтеся на другорядну інформацію.

2. Складайте план робочого дня, виділяючи головні і другорядні завдання.

3. Виконуйте завдання за чергою, по одному.

4. Якщо ж виникла ідея, не пов’язаної із поточним завданням, запишіть її і працюйте далі над основною.

5. Не намагайтеся запам’ятати все, «фільтруйте» необхідну інформацію.

6. Під час роботи не листайте соціальні мережі (якщо це не частина завдання), також без потреби не відволікайтеся на електронні листи.

7. Не засинайте зі включеним радіо або телевізором. Під час сну мозок повинен максимально відпочити.

8. Під час перерви постарайтеся відключитися від всієї роботи. Не забувайте про своєчасний відпочинок і сон. А перерва – це не втрата часу, це добре «перезавантаження» мозку для подальшої ефективної роботи.


У День перевантаження інформацією контролюйте своє психічне і фізичне здоров’я. Розслабте свій розум і душу іншими заходами, такими як насолоджуватися медитацією протягом дня, розмови з рідними, друзями чи колегами, творчість чи що вам до душі.

У соціальних мережах можна зробити пост та розповісти про цей, додаючи хештег #InformationOverloadDay.

Інна Михальченко

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Схожі публікації


Догори