На порядку денному – соціальне партнерство та захист прав освітян
Про хід виконання положень Угоди між департаментом освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації та радою Тернопільської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України на 2022-2025 роки в частині розвитку соціального партнерства та сприяння профспілковій діяльності з питань соціально-економічного захисту працівників йшла мова під час засідання ради обкому, яке відбулося 19 грудня 2024 року.
Голова обласної організації Людмила Мокей, аналізуючи виконання зобов’язань сторін зазначила, що в умовах викликів, які постали перед Україною, питання соціально-економічного захисту працівників в закладах освіти набуває особливої ваги. Адже сьогодні, у період воєнного стану, дуже важливо знаходити способи для пом’якшення негативних наслідків під час вирішення трудових відносин, тим більше у період обмеженого фінансування, задля уникнення конфліктних ситуацій, недопущення прийняття неправомірних рішень тощо.
«Дотримання положень Галузевої, територіальних угод, колективних договорів якраз і має стати важливою умовою для знаходження таких способів», - сказала пані Людмила. Далі голова обласної організації детально проаналізувала положення розділів 9-10 обласної угоди. Зокрема вона відмітила, що на виконання домовленостей відповідно до п.9.1.1 впродовж 2022-2024 років обласною організацією направлялися Верховній Раді Україні, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України, Міністерству освіти і науки України звернення щодо відновлення права освітян на відпустки повної тривалості; про недопущення зменшення терміну громадських обговорень при реорганізації/ліквідації закладів освіти у сільській місцевості; про необхідність збільшення обсягів фінансового забезпечення галузі у проєктах держбюджетів 2023-2025 років; про внесення змін до чинної «Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» щодо можливості викладання у свій робочий час для керівних та педагогічних працівників інститутів післядипломної педагогічної освіти; про неприпустимість спроб реформування системи оплати праці освітян, викладених у проєкті «Візії майбутнього освіти і науки»; про внесення пропозицій до законопроєкту «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки наукової роботи у закладах вищої освіти»; про внесення пропозицій до законопроєкту «Про професійну освіту»; про внесення змін до урядового рішення щодо встановлення доплати за особливу умови роботи педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та інших установ й закладів освіти.
Членам ради обласної організації був наданий детальний аналіз виконання інших положень обласної угоди, котрі укладалися сторонами з метою розвитку соціального партнерства та сприяння профспілковій діяльності.
Попри позитивні напрацювання обох сторін у питаннях виконання колективно-договірних зобов’язань доповідачка відмітила, що деякими органами управління освітою місцевих громад, окремими керівниками закладів освіти свідомо ігноруються вимоги законодавства щодо створення умов для діяльності виборних профспілкових органів, створюються перешкоди для виконання ними своїх повноважень, вживаються заходи, котрі призводять до руйнування профорганізацій. Також ігноруються вимоги щодо погодження із профспілками умов та розмірів оплати праці працівників.
Від управлінської сторони директорка департаменту освіти і науки ТОДА Ольга Хома підкреслила важливість партнерства між профспілками освітніми управлінцями: «Нашим спільним завданням є створення умов, за яких педагоги зможуть реалізувати себе, а учні – здобувати якісну освіту». Вона висвітлила інформацію про проблеми й можливості галузі, особливості фінансового забезпечення закладів освіти у період з 2022 по 2024 роки. Підтримала профспілкову позицію щодо необхідності першочергового спрямування обсягів освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників. Також окреслила перспективи реформування закладів освіти Тернопільщини на період до 2027 року.
В обговоренні порядку денного взяли участь: Євген Рій, голова Об’єднаної територіальної профорганізації Бучаччини; Олеся Пастущин, голова первинної профорганізації студентів Тернопільського національного технічного університету ім.І.Пулюя; Іванна Охріменко, голова Чортківської міської профорганізації.
На засіданні ради також розглянули питання про хід звітно-виборної кампанії у структурних ланках обласної організації.
Головний спеціаліст відділу державної реєстрації громадських формувань у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Маріанна Носата надала профспілковому активу освітян рекомендації з питань підготовки документації для державної реєстрації змін про юридичну особу, які подаються до органу юстиції після звітно-виборних заходів.
Засідання ради відбулося на базі Тернопільського вищого професійного училища сфери послуг та туризму (керівник – Галина Грушко).
Тернопільська обласна організація Профспілки