Профспілкова організація Львівщини освіти реагує на виклики часу

Профспілкова організація Львівщини освіти реагує на виклики часуСерпнева педагогічна Рада Львівщини відбулася цьогоріч в стислому форматі – завідувачів міських і районних відділів освіти, заступників голів райдержадміністрацій, обласного, міських і районних лідерів галузевої Профспілки. Вже традиційно – в залі Львівського профтехучилища № 27 ресторанного та готельного сервісу.

На захід запросили народного депутата України, представника Президента Юрія Мірошниченка, голову Львівської облдержадміністрації Михайла Костюка та заступника голови ОДА Івана Груника. Із привітанням і зверненням виступила голова обласної організації галузевої Профспілки Марія Яцейко.

Бракувало, як і минулоріч, представника батьківської громади, без якої важко вирішувати проблеми школи навіть у багатих країнах не те, що у нас, де навіть дрібні ремонти, як правило, не обходяться без батьківської допомоги.

На єдності і співпраці влади, освітян і громади у справах школи наголошував у своєму виступі очільник обласної виконавчої влади. Головний роботодавець освітян – начальник управління освіти і науки області Михайло Брегін приділив особливу увагу проблемам дошкільного виховання, здоров’я школярів та реалізації нових програм, які українська освіта намагається втілювати в життя згідно з викликами часу і технічного прогресу.

Реалізація цих завдань – за педагогами і керівниками, які мають бути готові до власного фахового вдосконалення, традиційної для цієї професії жертовності, особливо, в умовах сьогоднішнього кризового фінансування. Про це наголосив у своєму виступі голова ОДА: менше політиканства і партійної заангажованості – більше діла.

Згідно з профспілковим моніторингом, проведеним перед початком наради, переконалися: багато й справді залежить від ділових якостей людей, які очолюють владу на місцях, є освітянськими роботодавцями і їх соціальними партнерами.

Виплати за сумлінну працю в містах і районах коливаються в межах 30-90 відсотків. Проблема не лише в економічних реаліях регіонів області, а й в особистих якостях керівників та їх ставленні до освіти. Наприклад, у гірському Турківському районі є хороша співпраця освітян із владою. Як сказав завідувач райвідділу освіти Мирон Волчанський, заступник голови райдержадміністрації Іван Січак сам йде назустріч освітянам, запитує, чим ще треба допомогти?

Мимоволі стала свідком такої їх ділової розмови. Чимало тут зроблено щодо ремонту шкіл, облаштуванні внутрішніх вбиралень сільських освітніх закладів, залучаються на розвиток освіти кошти Кіотського протоколу, міжнародні гранди.

Не така відрадна картина в сусідньому Самбірському районі. За словами районного профлідера Ірини Цуприк, викликає невдоволення спілчан безсистемність виплат відпускних, низький розмір винагород за сумлінну працю.

Профлідер освітян Трускавця Марія Заміщак не економила на доброму слові за сумлінні підходи до освіти голови міста Миколи Федоричика, його заступника Валентини Бодак та начальника фінвідділу міськвиконкому Руслана Козара. За словами голови районної ради Профспілки освіти Ольги Семеняки, гідно буде поцінована сумлінна праця вчителів Сокальщини.

А на загал, незважаючи на вибори, преміальні вчителям нижчі, ніж минулоріч. Голова облдержадміністрації пообіцяв, що виконавча влада братиме активну участь в аналізі районних бюджетів, які часто приймають без розуміння того, що найпотрібніші інвестиції молодої держави – в освіту, без якої не буде прориву і прогресу.

За словами члена профільного комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України Катерини Самойлик, порадувала вчителів обласний профлідер Марія Яцейко, які народний депутат озвучила на підсумковій колегії МОНМСУ, згідно з внесеними змінами до основних законів про освіту з 1 січня 2013 року мала б запрацювати статя 57, відповідно до якої зарплата вчителя дорівнюватиме середній у промисловості, а викладачам ВНЗ платня подвоюється.

Важливим епілогом до обласної вчительської наради був діловий виступ Марії Григорівни і розмова в кулуарах із представником Президента, народним депутатом Юрієм Мірошниченком Йому було вручено Звернення і вимоги освітян області щодо підвищення їх соціальних стандартів, прокоментовано їх мотивацію.

Освітяни Львівщини, вихованці яких за результатами ЗНО – отримали по 200 балів і зайняли друге місце в Україні за якісними освітніми показниками, що вже не вперше, – заслуговують на відповідне поцінування їхньої праці державою. А у кризовій демографічній ситуації природно це врахувати, підкреслила обласний галузевий профлідер, і зменшити навантаження на ставку вчителя з 18 до 15 годин, дати можливість вчителям користуватися пільговими кредитами на будівництво житла, змінити правила їх пенсійного забезпечення, подбати про пільгову оплату комунпослуг освітянами села та селищ міського типу.

Цьогоріч освіта Львівщини отримала від держави 20 млн. грн. За словами учасників конференції, повністю забезпечена підручниками. Проблема в тому, якими? В одному класі діти користуються часто-густо різними, що не сприяє якості і ефективності проведення уроків.

Область має 50 освітянських недобудов. Їх, на хвилі популізму, передвиборчого зокрема, розпочинали, а завершувати було нікому. Цьогоріч відкрили, нарешті, одну з таких – школу в Бірках Яворівського району.

Силами громади і місцевого мецената збудували школу в Ставчанах, всього 7 освітніх новобудов завершено в області. Ставчани – яскравий приклад для всього регіону соціальної спрямованості бізнесу, якому, як запевнив голова ОДА, влада всіляко сприятиме. А хто, додав, у свій час на хвилі культу «домашнього виховання» і «прихватизації» забрав приміщення дитсадків, нехай завчасу поверне освіті. У області у свій час таким чином закрилося 346 дошкільних дитячих установ, з яких лише третина функціонує за призначенням. Львівщина мала найнижчий показник дошкілля в Україні. Сьогодні темпи його реабілітації найвищі і сягають близько 87 відсотків охоплення дітей дошкільним вихованням.

Представники влади пообіцяли вирішити питання з техобслуговуванням шкільних автобусів на базі спеціалізованого підприємства. Виділені на ремонт доріг області 150 млн. грн будуть спрямовуватися, за словами заступника голови ОДА Івана Груника, на ремонт сільських доріг якими курсують «школярики». Автобуси, в першу чергу, надходитимуть в гірські райони. Львівщина цьогоріч отримала 31 «школярик» і має потребу ще у півсотні.

Завідувачка Пустомитівського районного відділу освіти Мирослава Лісна сказала: район, який розкиданий на значні віддалі довкола обласного центру, отримав цьогоріч нові автобуси, але їх кількість ще не закриває питання довозу дітей до базових шкіл, освітніх округів.

На конференції керівник обласного управління освіти поставив питання щодо відповідність кількості вручених золотих і срібних медалей якості знань випускників, особливо в сільській місцевості. Щоб вчителі і директори шкіл менше піддавалися різним стороннім тискам і впливам, а нагороди, не девальвували, їх кількість в наступні роки формуватимуть з врахуванням результатів ЗНО.

Скориставшись присутністю до завершення конференції заступника голови ОДА Івана Груника, який уважно слухав і нотував виступи, озвучені освітянами проблеми, директор однієї з початкових шкіл Наталія Ворона порушила питання обладнання спалень для молодших школярів в групах продовженого дня. Діти відмовляються від сну у школі, і батьки їх підтримують. Це питання обіцяли вирішити неформально, у правовому полі. Іван Груник наголосив: крайова виконавча влада сподівається на ділову співпрацю з профспілковою організацією та освітянською громадою.

Учасники розширеної освітянської наради одноголосно прийняли зачитане Марією Яцейко Звернення профспілкової організації Львівщини до Президента, Кабміну і Верховної Ради.

Ольга Лобарчук, Львівська обласна організація Профспілки

Схожі публікації


Догори