«Не забирайте те, що маємо…»

«Не забирайте те, що маємо…»У Львівському профспілковому Будинку вчених відбулася традиційне розширене засідання колегії соціальних партнерів – обласної організації профспілки працівників освіти і науки яку очолює Марія Яцейко, та профільного департаменту облдержадміністрації під керівництвом Олександри Небожук, за участі голів районних та міських рад профспілки, керівників відділів освіти.

У цьому заході взяла участь і виступила народний депутат від Львівщини, з якою, як наголосила обласний профлідер, профспілка ще під час передвиборчих перегонів підписала Угоду про співпрацю, Оксана Юринець. Оксана Василівна додала: завжди з готовністю працювала і буде працювати на інтереси людей, отже й освіти.

Про виконання завдань розвитку освіти, закладених в обласній галузевій Угоді, яка підписана на 10 років, говорили у співдоповідях заступники керівника департаменту освіти і науки Орест Тур, Роман Бабій та голова Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки Марія Яцейко.

Головним лейтмотивом усіх виступів сторони роботодавців, громадської організації щодо третьої сторони соціального партнерства – влади було: «не
забирайте те, що маємо і чого впродовж років вдалося досягнути в державних соціальних стандартах. Будемо їх відстоювати всіма доступними професійній громадській організації правовими методами».

По-державницьки, а в цьому сенсі по-профспілковому, солідарно виступила й депутат Верховної Ради Оксана Юринець: «Будемо на своєму рівні чинити спротив неадекватним діям урядовців, які намагатимуться запускати страшну систему – брати гроші не у багатих, а й далі запускати руку в кишені бідних».

У намітках на майбутнє стержневою у всіх виступах була тема проектів антисоціальних законів і документів, аж до поправок до Основного закону країни, що призведе до зубожіння вчителів, студентів, всього народу і до соціального вибуху, якого профспілка намагається не допустити, застосовуючи притаманні їй упереджувальні заходи захисту прав та інтересів своїх спілчан.

Йдуться на першому етапі про масовані листи протесту з первинних, міських обласних організацій, окремих спілчан на підтримку відповідних кроків і звернень до владних структур Центрального Комітету, обласної організації профспілки освіти і науки.

Це засідання підтвердило: соціальне партнерство набирає конструктивності і прагматичності, а такий документ, як Угода між громадською організацією і роботодавцями, стає особливо потрібною в критичних ситуаціях, оскільки сторони можуть в межах свого правового і етичного поля підсобляти один одному, якщо ставлять собі мету працювати на інтереси держави і головного її фігуранта – народ, частиною якого є освітянин.

Освіта цьогоріч, зазначив у доповіді Орест Тур, профінансована на 93 відсотки. Була подана учасникам колегії повна фінансова розкладка по програмах і мікропроектах, серед яких проекти енергозбереження, інтелектуальний розвиток учнів, здорове навчальне середовище, створення спільно з профспілковими фахівцями здорових умов праці.

Вдалося за словами Романа Бабія уникнути росту безробіття у вчительському середовищі. При закритті 9 освітніх закладів їх працівники були забезпечені робочими місцями і не нижчою, як мали, зарплатнею.

Запорукою конструктивної співпраці соціальних партнерів і неформального підходу до реалізації обласної галузевої Угоди було створення механізмів її реалізації. Йдеться про входження представників громадської професійної спілки в члени освітянської колегії облдержадміністрації, атестаційних комісій, у всі дорадчі органи, що забезпечило колегіальне прийняття рішень, їх якість, виваженість і адекватну відповідальність.

Марія Яцейко акцентувала увагу присутніх на наступному важливому етапі дієвості і якості соціального партнерства: щоб така ж ділова звітність проходила на рівні районних, міських і первинних організацій. Щодо укладання колективних договорів проблемною є ця кампанія в сільських початкових школах, які становлять 2 відсотки від загальної кількості освітянських установ. А це відповідно негативно впливає на загальний відсоток укладених в області документів, які є малою конституцією кожного трудового колективу.

Важливим резервом у покращенні умов праці, оздоровлення і підвищення кваліфікації вчителів є пансіонат «Пролісок», а також в перспективі і утриманні цього спільного колективного майна.

Профлідер наголосила на особливій актуальності участі активу через депутатський корпус, самим безпосередньо в формуванні місцевих бюджетів, закладанні не менше 50 відсотків коштів від окладу за престижність праці, що є обов’язковим платежем на рівні зі зарплатою.

Активність учасників засідання – пропозиції і запитання з залу, зокрема, щодо більшої уваги профспілки працівникам позашкільних установ були по-діловому сприйняті пофлідером, враховані в прийнятій розширеною колегією постанові.

На підсумковому 2014-го засіданні Ради обласної галузевої профспілки прийнято рішення завершити звіти і вибори в низових організаціях до 31 березня 2015-го і провести обласну звітно-виборну конференцію 13 травня.

Ольга Лобарчук, Львівська обласна організація Профспілки

Схожі публікації


Догори