Навіть Папа Римський підтримав профспілку

Нещодавно відбулося перше в цьому році засідання Президії обласної організації профспілки працівників освіти і науки України.

Голови районних, міських і первинних організацій вищих навчальних закладів отримали аналітичну інформацію, таблиці для порівняння виплат зарплат і доплат, про стан справ із фінансуванням з державної і місцевої казни, залишки  бюджетних коштів, щоб актив припильнував і вони були використані на оплату праці освітянам. Це величезна аналітична робота, яка є підставою для обґрунтованих вимог, звернень і листів до найвищої та місцевої влади, народних депутатів, у тому числі щодо внесення змін до ст. 57, 61 «Закону про освіту». Доплати за престижність праці мають бути  у фіксованому розмірі – 30 % для освітян на всіх територіях, сказала обласний освітянський профлідер Марія Яцейко, бо не може бути праця вчителя і вихователя престижна у Львові та Миколаєві і менш престижна в Дрогобичі чи у Воютицькій ОТГ.

Профспілка добилася, попри зволікання Уряду щодо підвищення зарплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам,  зарплати з 1 вересня минулого року, встановлення надбавок за складність та напруженість в роботі на 11 %, вдосконалення формули нарахування освітньої субвенції, для міст обласного підпорядкування, зокрема. І все це завдяки пильному моніторингу та зверненням обласної організації профспілки, її юридичної служби, завдяки заступникові голови профільної комісії облради депутатові і голові Дрогобицької районної організації освітянської профспілки Ользі Грицик. Постійно контролюється рівень фінансування освіти на всіх рівнях, розглядається це питання на сесії облради, надсилаються відповідні розпорядження місцевій владі та роботодавцям.

Це лише часточка з доповіді  завідувача відділу соціально-економічного захисту та зарплати Мар’яна Калина на Президії про стан виплат заробітної плати освітянам і того, що зробила профспілка за рік минулий. Тому не те, що прикро, а й не віриться в те, що, нехай поодиноко, але виходять освітяни – освічені, свідомі громадяни нашої держави, з професійної організації. Про це відверто доповідала членам Президії завідувачка відділу оргроботи та інформаційного забезпечення Галина Долішня.

Головна причина – через загальне зниження рівня соціальних прав та гарантій, внаслідок суттєвого зростання вартості комунальних послуг та цін, послаблення індивідуальної та інформаційної роботи на місцях, у первинних організаціях, зокрема,. Підтвердження тому знайшлося одразу: навели приклад роботи зі спілчанами голови первинної організації Франкового університету Володимира Качмара. Заява на вступ і на вихід, якщо така трапляється, подається профлідерові особисто. Чому? «Щоб використати нагоду з кожним поспілкуватися». А раптом людина  чогось не знає з тих зусиль, які нині докладає в непростих соціальних умовах громадська професійна організація? І вони, ці зусилля, не мають йти в пісок, а доходити до свідомості і серця людини праці. Умови колдоговору – тільки на членів профспілки? Справедливо. І ця істина, на думку п. Качмара, має додавати снаги в досягненні юридичної законодавчої мети, якою б складною вона сьогодні не видавалася. «Буде правова наукова конференція в університеті ім. Івана Франка, і ми, – запевняє, – будемо ставити це питання для правового обгрунтування і закріплення в Законі».

Секрет популярності профспілкової організації вишу і в таких «банальних» речах, як: не пропустити жодного ювілею працівників, відзначити прилюдно його профспілкову активність.

У процесі діалогів та виступу на Президії правового інспектора обласної організації профспілки  спливли і такі промовисті факти: у Самбірському районі, в одній з новоутворених ОТГ, за участі районного профлідера освітян, профспілкових юристів обласної організації та трудового колективу вдалося захистити директора школи, яку незаконно намагалися перевести на строкову угоду.

Водночас у Старосамбірському районі  в Добромильській школі-інтернаті, яка підпорядкована обласній раді депутатів, як комунальна установа, директор Володимир Шуль пішов проти профспілки і Закону, неправомірно звільнивши чотирьох працівників, за яких захистилася профорганізація.

Відповідного листа  до обласної організації галузевої профспілки написала голова профкому Олена Кенийз. Юристи обласної організації профспілки захищають цих працівників в суді. Зловживаючи своїм службовим становищем та керуючись правом «як хочу, так верчу», директор здійснює тиск на членів профспілки, залякуючи та спонукуючи до виходу з профспілкової організації. Його незаконні дії будуть розглядатися у відповідних організаціях та вищих керівних інстанціях.

Наводимо ці приклади для того, щоб люди праці, освітяни, не жили лише нинішнім днем, мовляв, який маю зиск вже сьогодні... Гроші? Вони і їх мають у вигляді надбавок, підвищення зарплат і доплат, які їм «дає держава» ще й тому, що профспілка настирливо, різними методами і способами «стукає у двері» влади та роботодавця, є єдиною, хто  безкоштовно захищає їх на всіх рівнях, у тому числі й у судах. Лише у минулому році було десятки юридично обґрунтованих листів до Верховної Ради, Кабміну, Президента, Міністерств, виконавчої влади області, яка йшла назустріч вимогам освітянської профспілки, її авторитетного профлідера, надсилаючи відповідні «циркуляри»  місцевим органам влади.

Не випадково Святійший Папа Римський Іван Павло ІІ обрав у критичний час для захисту поляків саме професійну спілку. «Солідарність» зазвучала на державному і міжнародному рівні завдяки папському благословенню її лідерові Лехові Валенсі. Профспілці в Україні так не поталанило... Однак, в складних умовах вона залишається тією єдиною організацією, що стоїть на захисті прав простої людини. Через те багатьом владоможцям, маленьким і дуже великим, не спідручна, намагаються організовувати провокації, бо заважає бути «князьками». Про те має пам’ятати кожен працівник.

У Добромильській школі-інтернаті, навіть під тиском роботодавця, більша частина працівників свою професійну організацію не зрадила.

Члени Президії після ділового обговорення доповідей, звіту завфінвідділом обласної організації Ганни Березовської про використання коштів бюджету минулого та затвердження профспілкового бюджету на рік поточний прийняли відповідні постанови та звернення з соціальних питань, оплати праці, зокрема, поправок до Закону про освіту до найвищих органів влади. Це дає особливі надії на результат напередодні виборів Президента.

Актив затвердив графік виїздів спеціалістів обласної організації галузевої профспілки – проведення профспілкових днів – у містах, районах, первинних організаціях.

Ольга Лобарчук, 

Львівська обласна організація Профспілки 

Схожі публікації


Догори