Профспілка – школа людяності

Перший у новому навчальному році постійно діючий семінар-навчання активу обласної організації профспілки  працівників освіти і науки України розглянув вісім актуальних питань. Більшість з них пов’язана з прийняттям нових правових документів і у їх ракурсі – питання і стан фінансування галузі, які потребують контролю, втручання, всеозброєності знань та володіння цією інформацією профлідерів міських, районних та первинних організацій.

Кожен учасник семінару отримав, крім цифрових таблиць про стан справ і ситуацію з фінансуванням до кінця року, – про надходження, використання та залишок коштів по кожному регіону, «Збірник нормативно-правових документів та рекомендацій з профспілкової діяльності», виданих ФПУ.

Так, профлідерам не просто стукати у двері соціальних партнерів й вимагати належного людині праці, навіть згідно закону, не кажучи про врахування внесених до правових актів доповнень і поправок, зокрема, до тих, які проходять процедури прийняття на даний момент. Йдеться насамперед, про проект законів про повну загальну середню освіту, про дошкільну, позашкільну освіту, стосовно яких, як наголосила голова обласної організації галузевої профспілки, ведуть індивідуальну ділову розмову з народними депутатами нового скликання Верховної Ради.

Свідченням того, що профспілка діє активно, є не лише дотримання соціальними партнерами певних соціальних стандартів, а й те, що з профспілкових рядів виходять професіонали гідного рівня. Тож, крім нагород своїм профлідерам районного рівня, а цього разу їх удостоїлися голови Жовківської, Мостиської, Самбірської районних організацій  Ірина Бродик, Леся Погуц, Ірина Цуприк, Новороздільської міської – Алла Серафин, маємо ще й професійний ріст, з яким актив привітав колишнього голову профкому працівників Франкового університету Володимира Качмара.  Володимир Михайлович розпочав цей новий навчальний рік у статусі проректора з соціальних питань  Франкового вищого навчального закладу.

Про результати його роботи можна говорити чимало, на експромт, то,  як сам каже, членами профспілки були троє проректорів, тепер удвічі більше. Колишня голова профкому студентів університету Любомира Мандзій, що до недавна працювала директором департаменту освіти і науки Львівської ОДА, призначена на посаду заступника Міністра освіти України.  Тепер виконує обов’язки керівника профільного департаменту екс-голова профкому студентів національного Лісотехнічного університету України Ігор Гайдук.

Можна сподіватися на поступ і взаєморозуміння, насамперед, саме з ними у статусі соціальних партнерів громадської професійної організації, яку ще названо сьогодні школою людяності.

Проблем для досягнення спільних знаменників на користь працівників пріоритетної в державі сфери чимало.

Одним із перших питань, за яким вів діалог з присутніми заступник голови Львівської обласної організації освітянської профспілки Мар’ян Калин, йшлося про реалізацію нової схеми посадових окладів, педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників з 1 січня нового року, про стан виплати заробітних плат до завершення поточного року. Йшлося, насамперед, про позитивні і негативні сторони Постанови Кабміну № 822 від 10.07 2019 року, оперативного оприлюднення якої домагалася профспілка. Постанова теоретично передбачає відхід від єдиної тарифної сітки і початок реалізації статті 61 «Закону про освіту», яка передбачає підвищення освітянам заробітної платні (до 2023 року мінімальна має становити, з поетапним підвищенням, до 4-ох прожиткових мінімумів). Оскільки в проекті Закону про Держбюджет 2020 року не закладено небхідних близько 20 млрд. грн, а майже втричі менше, то профспілку насторожує можливість урізування у зв’язку з цим надбавок і доплат освітянам.

Негативною стороною цієї Постанови профспілка вважає відсутність диференціації оплати  праці працівників  за професійним статусом, що призводить до певної зрівнялівки, для прикладу, професора і доцента. Однак, Постанова передбачає диференціацію в оплаті за навантаженням і виконуваними обов’язками. З цього приводу галузева профспілка подала Урядові відповідні вимоги і конкретні пропозиції.

Львівська обласна організація Профспілки, її профлідер Марія Яцейко зустрілася з керівником департаменту фінансів, з яким провели непросту ділову бесіду з приводу їх відомчого листа щодо підвищення зарплатні освітян за рахунок так званої оптимізації працівників освітніх закладів. Міністерство освіти вважає цей лист «цинічним» і зайняв профспілкову позицію. На рівні області досягнуто певного порозуміння і домовлено про проведення з цього приводу «круглого стола» з усіма зацікавленими сторонами.

Як наголосив голова ревкомісії обласної організації профспілки Степан Бурбан, соціальні партнери «закидають» подібні пробні камені в галузеве середовище, щоб побачити реакцію громади. Реакція від професійної спілки освітян не забарилася. Як повідомила у своєму виступі на семінарі голова Дрогобицької районної організації галузевої профспілки, депутат обласної ради Ольга Грицик довели, що цей лист має рекомендаційно-інформаційний зміст і не є обов’язковим до виконання. Хоча... дехто поспішив козирнути. Голова обласної організації освітянської профспілки Марія Яцейко має пакет питань для найближчої в часі зустрічі з головою ОДА Маркіяном Мальським.

У доповіді правового інспектора праці Мирона Малярчина йшлося про тарифікацію педпрацівників та виникнення трудових спорів, відповідальність за свій підпис під розподілом педнавантаження від профспілкової сторони, про впровадження безстрокового договору, за наполяганнями профспілки, при прийомі на роботу, крім керівника, усіх інших працівників дошкільного закладу. Для директора перших два роки – строковий, далі при отриманні цього ж робочого місця – бестроковий і після виходу на пенсію – строковий трудовий договір. Успіхом профспілки є те, що в новому законодавстві педпрацівники дошкілля мають 56 днів відпустки, як і вчителі, 7 календарних днів додаткової. Вищим керівним органом освітньої установи є збори трудового колективу.

Профспілка, як наголосив у своїй розмові з активом юрисконсульт Василь Корчинський, повторно скерувала до Верховної Ради нового скликання поправки і пропозиції до Закону про загальну середню освіту, який обговорюється ще з минулого року і який цьогоріч потрапив на друге читання без поправок професійної громадської організації. Йдеться, насамперед, про обсяг робочого часу, педнавантаження, безстрокові трудові договори керівників та дискусійні питання щодо трудових умов працівникам пенсійного віку.

Досягнуто, за участі профспілки, полегшення умов  подання та реєстрації колдоговорів, змін у порядку, строків зокрема, розслідування нещасних випадків за участі профспілкової сторони. Актив наголосив на необхідності випуску обласною організацією профвісника з цих правових питань.

Марія Яцейко та працівник оргвідділу Ірина Корчинська наголосили на креативності проведення звітно-виборної кампанії в організаціях, яка 15 травня наступного року завершиться обласною звітно-виборною конференцією. Мова про ділові розмови з активом у первинках, де мають намір побувати і працівники обласної організації профспілки.

Цього літа, повідомила учасників семінару- навчання завфінвідділом обласної галузевої профспілки Ганна Березовська, оздоровлено 748 дітей спілчан, на що витрачено 3млн.644 тис. грн., з яких понад третина – кошти обласної організації профспілки за відповідною обласною Програмою оздоровлення. Лідерами літньої оздоровчої кампанії 2019 стали Львівська політехніка, Львівський національний університет ім. І.Франка, Яворівська, Стрийська, Кам’янка-Бузька, Жовківська районні та Червоноградська міська організації галузевої профспілки.

На контролі обласної організації і її ревкомісії – надходження коштів і спорудження другого корпусу трускавецького вчительського пансіонату «Пролісок».

Ольга Лобарчук, Львів 

Схожі публікації


Догори