Доповідь Організації економічного співробітництва та розвитку: тривожний дзвінок для політиків

Доповідь Організації економічного співробітництва та розвитку: тривожний дзвінок для політиківІнтернаціонал Освіти (ІО) засуджує скорочення урядових витрат на освіту, зниження зарплат вчителя, а також збільшення їх робочого часу, що відображено у щорічному виданні Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) «Погляд на освіту 2013» опублікованому 25 червня 2013 року.

Реагуючи на опубліковані найновіші статистичні дані ОЕСР, ІО звернувся до урядів усіх країн із закликом збільшити інвестиції в освіту, особливо в цей період рецесії та ринкової невизначеності. Підвищення доступності якісної освіти є основою для сталого довгострокового соціально-економічного розвитку.

«Тоді як у більшості країн в період з 2009 по 2010 роки показники ВВП зросли (у реальному вираженні), в третині країн-членів ОЕСР державні витрати на навчальні заклади в цей період зменшилися, що, скоріш за все, є наслідком політики фінансової консолідації», йдеться в доповіді ОЕСР.

Публікація «Погляд на освіту 2013» являє собою інформативну картину стану систем освіти в країнах ОЕСР. У ній містяться дані про негативні наслідки економічної кризи та політики суворої економії, в тому числі й скорочення витрат на освіту.

У той час, як ОЕСР приймає рішення зосередити увагу на проблемі безробіття серед молоді і закликає до реалізації політики в освітній сфері, спрямованої на покращення викладання навичок, необхідних на «ринках праці, ситуація на яких постійно змінюється», вона не привертає увагу до тенденції скорочення інвестицій в ключові галузі освіти.

Національні профілі

У 2008-2010 роках тільки п'ять країн скоротили державні витрати на освітні установи: Естонія (на 10%), Угорщина (на 10%), Ісландія (на 12%), Італія (на 7%) і США (на один відсоток). Однак, у 2011-2012 роках, скорочення освітніх бюджетів були здійснені вже в 15 країнах ОЕСР. Скорочення більш ніж на 5% спостерігалися в Греції, Італії, Угорщині, Португалії і Великобританії (Уельс), в той час як скорочення від одного до п'яти відсотків спостерігалися в Бельгії (французька частина), Чеській Республіці, Естонії, Франції, Ірландії, Польщі, Словацькій Республіці, Словенії, Іспанії і Великобританії (Шотландія).

За даними ОЕСР, у середньому по країнах ОЕСР вперше, починаючи з 2000 року, заробітна плата вчителів знизилася. Це зниження склало приблизно два відсотки на всіх рівнях освіти з 2009 по 2011 роки.

Наприклад, у період з 2000 по 2011 роки, заробітна плата вчителів знизилася в чотирьох країнах ОЕСР: Японії, Франції, Греції та Швейцарії. Проте, в період з 2009 по 2011 роки, зниження відбулось ще в 15-х країнах: Австрії, Чехії, Данії, Англії, Естонії, Фінляндії, Угорщині, Ісландії, Ірландії, Італії, Кореї, Новій Зеландії, Шотландії, Іспанії та Сполучених Штатах.

«У середньому по країнах ОЕСР, зарплата викладачів дошкільних закладів становить 80% від зарплати викладачів вищих навчальних закладів, вчителі початкових шкіл заробляють 82%, вчителі середніх шкіл – 85%, а вчителі гімназій – 89% від вищезазначеного показника» (ОЕСР).

«Майже в половині країн, по яких є дані, обсяг викладацького часу збільшився в період з 2000 по 2011 роки у закладах початкової, неповної середньої і/або повної середньої освіти» (ОЕСР).

В Ізраїлі та Японії, в період з 2000 по 2011 роки у початкових школах кількість годин викладання збільшилась на 15%. У 2011 році вчителі середньої школи в Португалії та Іспанії були змушені проводити у школі на 25% більше часу, ніж у 2000 році (в Португалії в старших класах середньої школи навіть до 50% більше), в Люксембурзі вчителі середніх шкіл в 2011 році були зобов'язані викладати на 15% більше годин, ніж в 2005 році. Навчальний час також збільшився приблизно на 15% у старших класах середньої школи в Кореї та Ісландії.

Інтернаціонал Освіти: Доповідь ОЕСР – це заклик до дій

ІО обурений такими тенденціями. «Професія вчителя має бути привабливою для молодих людей при виборі кар'єри. Без висококваліфікованих, матеріально забезпечених працівників, які надають якісні освітні послуги, не буде досягнуто стабільного економічного підйому або розвитку» - заявив Генеральний секретар ІО Фред Ван Левен.

Доповідь «Погляд на освіту 2013» має послужити тривожним сигналом для політиків як країн-членів ОЕСР, так і для країн, що не входять в ОЕСР.

ІО вважає, що політика, яка призводить до скорочення державних витрат на освіту або підриває статус і якість професії вчителя, завдає величезної довгострокової шкоди для добробуту громадян та ставить під сумнів перспективи економічного зростання та розвитку.

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори