Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні

Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні11 березня 2016 року відбувся круглий стіл «Зміцнення системи соціального забезпечення України шляхом ратифікації Конвенції Міжнародної організації праці № 102», організований Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення спільно з Міжнародною організацією праці.

У круглому столі взяли участь народні депутати, експерти МОП, представники Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств, відомств, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, профспілок, науковці.

Від Федерації профспілок України взяли участь Голова ФПУ Григорій Осовий, голови та фахівці галузевих профспілок.

Протягом тривалого часу Федерація профспілок України та СПО об’єднань профспілок домагались та наполягали на ратифікації Європейського кодексу соціального забезпечення та Конвенції Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102 з метою прискорення досягнення європейських соціальних стандартів, зокрема, у сфері соціального страхування.

За Генеральної Угодою на 2010-2012 р.р. (п.4.21) Кабінет Міністрів України зобов’язався вивчити питання щодо ратифікації Україною Європейської соціальної хартії (у повному обсязі), Європейського кодексу соціального забезпечення, Конвенції МОП № 102 про мінімальні норми соціального забезпечення, Конвенції МОП № 117 про основну мету та норми соціальної політики та внести відповідні законопроекти до Верховної Ради України.

Державними органами та науковими установами неодноразово вивчалися питання відповідності законодавства України в частині мінімальних норм соціального забезпечення нормам Конвенції 102, інших конвенцій МОП, Європейському кодексу соціального забезпечення. І завжди за висновками проведеної такої роботи зазначалось, що по більшості положень Конвенції 102 законодавство України їм не відповідає.

Потрібно зазначити, що Угода про асоціацію між ЄС та Україною, підписана 21 березня 2014 року, вимагає від Уряду України досягнення цілей «посилення рівня соціального захисту та модернізації систем соціального захисту, зокрема щодо якості, доступності та фінансової стабільності».

Тому Урядом України були підтримані пропозиції щодо ратифікації Конвенції МОП №102 про мінімальні норми соціального забезпечення.

З метою надання допомоги Уряду України та соціальним партнерам у процесі підготовки до ратифікації Конвенції МОП №102 у червні-липні 2015 року Міжнародною організацією праці було організовано в Україні декілька тристоронніх семінарів для більш глибокого вивчення міжнародних норм.

За результатами проведених тристоронніх семінарів і досліджень Міністерством соціальної політики України зроблені висновки, що Україна може ратифікувати Конвенцію МОП № 102.

За результатами проведеної роботи Президентом України внесено до Верховної Ради України законопроект «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення № 102» (реєстр. №0091 від 17.02.2016).

Учасниками «круглого столу» зокрема зазначалося, що аналіз положень законодавства України свідчить про те, що вітчизняні норми не лише відповідають Конвенції №102, а за деякими чинниками перевищують її мінімальні вимоги.

Так, в Україні охоплено ширше коло осіб, яким гарантується соціальний захист, більш вищі деякі розміри допомог і виплат.

Враховуючи, що національна система соціального захисту включає в себе розгалужену мережу соціальних пільг та виплат з дублюванням певних функцій, приєднання до Конвенції надасть змогу вибудувати систему пріоритетів у соціальній сфері та стати основою для формування виваженої соціальної політики, яка базуватиметься на міжнародних традиціях у правовій сфері та враховуватиме економічно обґрунтуванні позиції.

Із 2006 року Україна розпочала шлях до ратифікації і зупинялися кілька разів на етапах підготовки аналізу системи соцзабезпечення країни, акцентував Сергій Савчук Національний Координатор МОП. Він подякував усім, хто пришвидшував завершення цієї роботи, – роботодавцям, профспілкам і профільним владним установам.

Виступаючи, Голова ФПУ Григорій Осовий висловив підтримку необхідності ратифікації Конвенції, оскільки це дозволить підтягнути мінімальні розміри окремих страхових виплат і встановити гарантії їх виконання. Але разом з тим були висловлені і певні застереження. Зокрема, оскільки в Україні розміри окремих виплат є вищими порівняно з нормами Конвенції і кращими умови їх отримання, то щоб не було спокуси зменшити ці розміри і погіршити умови їх отримання.

Керівник відділу соціальної політики, управління і стандартів Департаменту соціального захисту Регіонального офісу МОП для країн Європи та Центральної Азії Валері Шмітт зазначила, що право на соціальний захист це право людини, що визнається Загальною декларацією прав людини 1948 року.

У ситуаціях крих і шоків соціальний захист є важливим стабілізуючим елементом, що дозволяє економіці абсорбувати ці шоки і також відновлятися. Врешті, соціальний захист сприяє соціальному миру. Тому що це скорочує несправедливість і створює зв'язки між людьми.

Валері Шмітт назвала історичним моментом майбутню ратифікацію Україною Конвенції. Вона також зазначила, що МОП підтримає зусилля України, націлені на підсилення системи соціального захисту в Україні.

 

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні

 

Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні

 

Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні Ратифікація 102 Конвенції МОП – шлях до підсилення системи соціального захисту в Україні

 

Схожі публікації


Догори