Оцінювання знань та іспити під час пандемії у країнах світу

Нещодавно Організація економічного співробітництва та розвитку опублікувала доповідь «Стан шкільної освіти: один рік пандемії COVID-19», в якій проаналізовано результати опитування державних освітніх органів країн-членів ОЕСР щодо національної та регіональної політики у відповідь на закриття шкіл під час пандемії COVID-19, яке проводилося в січні-лютому 2021 року.

Одним із аспектів опитування стала оцінка знань під час пандемії. У багатьох країнах у звичайному навчальному процесі учню для переходу на вищий рівень освіти необхідно отримати сертифікат або атестат, для чого, як правило, потрібно скласти іспит.

Подібні іспити найбільш поширені у старших класах середньої школи і можуть підтверджувати закінчення цього рівня та/або відбирати студентів для вступу до вищих навчальних закладів.

Також зазвичай використовується стандартизоване оцінювання знань, яке дещо відрізняється від заключних іспитів учбового циклу.

Його мета – допомогти тим, хто приймає рішення, та освітянам вести моніторинг навчання певних груп/категорій, надати інформацію щодо фінансових потреб або механізму розподілу вчителів для того, щоб забезпечити кращу відповідність ресурсів потребам, а також надати необхідну діагностичну інформацію вчителям, учням та батькам.

У деяких випадках таке оцінювання також служить для оцінювання школи. Стандартизація змісту та умов як іспитів, так і оцінювання забезпечує отримання порівнянних результатів для аналізу успішності учнів та шкіл, також і протягом певного часу.

Пандемія ускладнила проведення національних іспитів та оцінювань. Майже у кожній освітній системі довелося змінити терміни, зміст чи способи приведення іспитів та оцінювань. Чимало країн скасували заплановані оцінювання, а у випадку іспитів у старших класах середньої школи, замінили їх на інші критерії підтвердження закінчення школи.

Міра, наскільки країни відхилилися від своїх планів проведення оцінювання та іспитів, залежала як від пандемічної ситуації, так і від того, наскільки важливими у відповідних системах освіти були ці тести.

Внесення змін до умов закінчення школи та випускних іспитів

Більшість країн повідомили про внесення коректив до умов завершення середніх загальних шкіл у 2019-20 або 2020-21 навчальних роках в рамках планів з відновлення роботи шкіл після локдаунів.

Наприклад, в Іспанії було прийнято загальне рішення про переведення всіх учнів на наступний рівень в кінці навчального року; централізовані іспити, здебільшого, були скасовані і замінені колегіальним рішенням вчителів.

У Франції для класів, де умови закінчення школи включали як стандартизовані іспити, так і шкільні оцінки, був залишений тільки останній критерій.

Небагато країн змогли надати дані щодо показника завершення середньої освіти за 2020 рік, а також за 2019 рік (тобто відношення кількості випускників старших класів середньої школи до кількості учнів, які знаходилися на останньому році навчання у середній школі).

Початкові дані свідчать про те, що в Чилі, Чехії, Франції, Угорщині, Італії, Латвії, Норвегії та Іспанії цей показник значно зріс (лише серед студентів ПТУ - у Чехії, Угорщині та Латвії; лише серед учнів загальної освіти, у Норвегії); в Естонії, Кореї, Литві та Швеції він залишився стабільним, а в Російській Федерації – знизився. Колумбія також очікує падіння цього показника, але на даному етапі його неможливо підрахувати.

У 17 країнах іспити були відкладені або перенесені (Австрія, Чилі, Колумбія, Чехія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ізраїль, Корея, Латвія, Литва, Нова Зеландія, Польща, Португалія, Словенія, Іспанія та Туреччина).

Перенесення не завжди означало відкладення: наприклад, у Фінляндії вступні іспити до ВУЗів зазвичай проводяться навесні. Однак, навесні 2020 року їх перенесли на тиждень раніше в очікуванні погіршення ситуації з пандемією; водночас, щоб компенсувати зменшення часу на підготовку, студенти отримали можливість здати повторний іспит восени, якщо вони незадоволені весняними результатами. У дев’яти освітніх системах (французька громада Бельгії, Данія, Естонія, Франція, Угорщина, Ізраїль, Нідерланди, Норвегія та Словацька Республіка) іспити були повністю скасовані, в деяких частково (наприклад, в Угорщині скасували усні іспити).

У багатьох країнах, які таки провели іспити (можливо, в іншу дату, ніж спочатку планувалося), були внесені певні зміни до змісту або способу проведення іспиту.

Десять країн (Австрія, Чилі, Ізраїль, Італія, Латвія, Польща, Португалія, Російська Федерація, Іспанія та Туреччина) повідомили про зміни у змісті іспитів.

П’ять систем освіти (фламандська громада Бельгії, Колумбія, Італія, Латвія та Литва) повідомили про зміни в способі проведення (наприклад, у Литві невелика частина випускних іспитів проводилася онлайн).

У восьми країнах (Коста-Ріка, Франція, Ізраїль, Латвія, Нідерланди, Нова Зеландія, Польща та Російська Федерація) було запроваджено альтернативні способи оцінки та перевірки рівня знань учнів.

Що стосується 2020-21 навчального року, чотири системи освіти (французька громада Бельгії, Данія, Угорщина та Норвегія) повідомили про скасування іспитів на рівні загальної середньої школи та три інші системи (фламандська частина Бельгії, Колумбія та Латвія) – про коригування способу проведення іспитів.

Дванадцять країн (Австрія, Чехія, Данія, Франція, Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Португалія, Словенія, Іспанія та Туреччина) скоригували зміст іспитів, а вісім відстрочили або перенесли іспити.

 

Використання оцінювання для визначення успішності навчання

З огляду на масові зриви процесу регулярного навчання в школах протягом останнього року, з’явилася гостра потреба визначити, як це вплинуло на навчання учнів, щоб протягом наступних місяців ефективно спрямувати ресурси для вирішення проблем.

У більшості країн оцінка впливу закриття шкіл та інших санепідеміологічних заходів на навчальний процес здебільшого проводилася самими вчителями.

У деяких випадках, наприклад, у Колумбії, центральні органи влади випустили рекомендації та інструменти для вчителів на допомогу в проведенні оцінки втрат навчального процесу.

Лише кілька країн повідомили, що оцінювання учнів відбулось стандартизованим методом: у п’яти країнах (Франція, Німеччина, Данія, Естонія, Італія) його провели у початкових, середніх та старших класах; у Нідерландах – у початкових класах; у Норвегії – у початкових та середніх класах; у Польщі – у початкових та старших класах; а в Австрії, Чехії, Латвії та Російській Федерації – у старших класах середньої школи.

У кількох інших країнах планують використати результати стандартизованого оцінювання, проведене протягом поточного навчального року, для оцінки негативних наслідків пандемії для процесу навчання.

Однією з причин, чому так мало країн змогли оцінити навчання за допомогою стандартизованого оцінювання, є те, що в 2020 році національні оцінювання були скасовані у багатьох країнах.

Наприклад, в Угорщині, Ізраїлю, Словацькій Республіці та Іспанії були відмінені усі національні оцінювання. Країни, які змогли забезпечити проведення національного оцінювання у 2020 році, використали їхні результати для надання вчителям діагностичної інформації про рівень учнів та для надання зворотного зв'язку батькам (у дев'яти системах освіти – на рівні молодшої середньої школи: Австрія, фламандська громада Бельгії, Чехія, Естонія, Франція, Італія, Латвія, Польща та Російська Федерація); у семи країнах отримані результати використовувалися для порівняння із результатами минулих років (Австрія, Чехія, Естонія, Франція, Угорщина, Латвія та Польща).

Сім країн зазначили, що використали результати національних оцінювань, проведених протягом 2019-20 навчального року на рівні молодшої середньої школи, для оцінки діяльності шкіл (Австрія, Чехія, Данія, Франція, Латвія, Польща та Російська Федерація).

У 2015 році у відповідь на подібне запитання більшість країн повідомили, що вони використовували національне оцінювання для оцінки діяльності шкіл.

Незначна кількість країн, які використали національне оцінювання в 2020 році для звітності шкіл, може просто вказувати на той факт, що оцінювання було скасовано; а коли воно все-таки проводилося, низька участь учнів у ньому могла вплинути на достовірність та порівнянність результатів на рівні шкіл та педагогічних колективів. 

 
Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори