Неформальне навчання у профспілковому пансіонаті

Неформальне навчання у профспілковому пансіонатіЧерговий і перший у новому навчальному році дводенний семінар-навчання провела в Трускавецькому профспілковому вчительському пансіонаті «Пролісок» Львівська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки, яку очолює Марія Яцейко.

Соціальна ситуація в державі така, що профспілковому активові було що обговорити, про що радитися, важливо – відчути плече одне одного, щоб діяти в правовому полі в інтересах людини праці, освітянина.

– Ці навчання, – каже Марія Григорівна,– у нас завжди неформальні. Мабуть, завдяки тому, що профлідери міських, районних, первинних організацій вищих навчальних закладів та закладів профтехосвіти звикли до їх регулярності, і всі ми разом готуємо на розгляд через активні діалоги теоретиків і практиків: профспілкових правових інспекторів, інших фахівців, представників роботодавців та влади, – питання, які диктує час. Аналізуємо і розбираємо «по кісточках» зміни до законів, як правило, бюджетних та освітянських.

Отже, питання діяльності галузевої Профспілки в сучасних умовах було кардинальним і у виступах обласного профлідера, і у запитаннях учасників та представників профспілкової «адвокатури» Мар’яна Калина та Мирона Малярчина. У тему вписувалося й питання проведення кампанії звітів і виборів у освітянській громадській організації.

Протягом двох днів, які дирекція трускавецького пансіонату «Пролісок» зуміла викроїти між змінами курсантів та відпочивальників, учасники навчання обговорили завжди актуальне питання оплати праці, в числі чотирнадцяти інших, суміжних і важливих.

Згідно п. 13 доручення Прем’єр-міністра України від 15.08. 2014р. № 29526/7/1-14 щодо положень Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» вимагається оптимізувати штатну чисельність працівників закладів та установ освіти, збираються відправляти їх у відпустки без збереження зарплати на визначений керівниками термін, встановлювати режим роботи на умовах неповного робочого часу, зменшувати або скасовувати стимулюючі виплати та підвищення.

Все це нівелює досягнуті соціальні стандарти, суперечить статтям Конституції – Закон про освіту, за якими ці життєві стандарти не можуть віддаватися на розсуд місцевих та галузевих роботодавців за подачі місцевих фінустанов.

В десяти із 29 територій Львівщини бракує коштів: 5 – 10 млн. грн. на виплату зарплати до кінця року.Однак і в таких проблемних районах є керівники, які розуміють важливість вже здобутих соціальних стандартів і не йдуть на їх ліквідацію, розуміючи важливість і пріоритети освітянської галузі для розвитку і розбудови держави. Тут, як свідчить досвід, важливо попрацювати на совість і чесність фаховим економістам. Легше знищити, ніж утримати і здобути, – наголосила обласний галузевий профлідер.

На освітянській Колегії облдержадміністрації вирішено зберегти 20 – відсоткову надбавку за престижність праці – складову рівня соціальних стандартів і гідності вчителя та, щонайменше, 50 відсотків виплат за сумлінну працю. В окремих районах області та місті Львові вона сягає до ста відсотків.
Присутні на семінарі-навчанні звірили до деталей позиції в цих питаннях. Надіслані місцевим органам влади обласною організацією галузевої профспілки листи в обороні цих соціальних стандартів виявилися вельми актуальними, як і персональні переговори обласного профлідера та галузевих юристів з окремими представниками сторін соціальних партнерів.

Втім, як наголошували профспілкові правові інспектори, позбавити спілчан соціальних доплат і надбавок незаконно, розчерком пера фінансових установ, без дотримання прописаних законами правових юридичних процедур, не вдасться.

Йдеться, зокрема, про відповідне попередження членів профспілки за два місяці, узгодження зі стороною профспілок зниження соціальних стандартів згідно ст. 252 ч. ІІ КЗПП України. Невиконання цих норм тягне за собою трудовий спір і відповідні протестні акції.

Щоб зберегти здобуті за участі профспілки соціальні виплати і доплати, освітяни, обговоривши проблеми в своїх трудових колективах зі стороною влади і роботодавців, вирішили, як сказали на «круглому столі» учасники семінару-навчання, поступитися індексацією зарплат, йдучи на взаємні порозуміння та враховуючи форс-мажорну ситуацію в державі.

За подачі голови профспілки освітян Залізничного району міста Львова Людмили Попович обговорили питання громадського контролю за діяльністю роботодавців у розрізі прийнятих Верховною Радою та галузевим Міністерством документів щодо обмеження до кінця року контрольних перевірок в установах та організаціях. Йшлося про те, що, наприклад, готуючи, згідно профспілкових планів і графіків, слухання низових організацій, спеціалісти, профспілкові юристи зокрема, приходять в організації з методичною допомогою, а не заради якихось санкцій чи покарань.

Голова Сколівської районної організації профспілки працівників освіти і науки Володимир Мотрунич поділився інформацією про те, що в результаті дискусії на зборах трудових колективів освітяни району погодилися зекономити кошти, взявши 4 дні відпустки за свій кошт упродовж канікул, зимових зокрема.
У плані економії енергоресурсів, у залежності від ряду обставин, спільно з профспілкою розробляють схему робочого часу, вихідних днів і канікул, узгоджуючи все з нормативними актами щодо оплати праці і сангігієнічних норм.

Йшлося також про якість колдоговорів, при 100- відсотковій їх кількості в освітянських організаціях Львівщини. Обов’язковій щорічній звітності директора, за ініціативою профлідера первинки, на зборах трудового колективу про хід виконання малої трудової Конституції. Протоколи заходу мають зберігатися в роботодавця.

Скориставшись представницькою аудиторією, голова обласної освітянської профспілки Марія Яцейко озвучила імена переможців Всеукраїнського огляду-конкурсу з охорони праці. За підсумками минулого року ними стали Львівський ДНЗ №154 Шевченківського району та Дрогобицький державний педуніверситет. Вони нагороджені дипломами та грошовими преміями. Подавати матеріали на огляд-конкурс 2014 року необхідно до січня 2015-го.

На навчанні профактивісти обмінялися досвідом вирішення різних проблем, заручилися солідарністю і підтримкою один одного. Низові профлідери побачили, що зроблено для розвитку профспілкового вчительського пансіонату за останні роки в плані комфортного відпочинку і оздоровлення спілчан.

У роботі семінару взяв участь начальник Трускавецького міського управління освіти Михайло Шубак. Він привітав гостей на цих курортних теренах. Голова міської організації профспілки працівників освіти та науки Марія Заміщак, директор пансіонату «Пролісок» Юрій Шевців спільно з оргвідділом обласної організації та обласним профлідером розробили й другу пізнавальну частину – екскурсії для учасників семінару – знайомство з містом-курортом, музеями, храмами. А, головне, був час для неформального ділового і дружнього спілкування у своєму середовищі, не менш потрібного у цей надскладний час.

Ольга Лобарчук, Львів

Схожі публікації


Догори