Європейська конфедерація профспілок – за соціальну Європу

Багато працівників у всій Європі стурбовані з приводу свого майбутнього. Їхній досвід свідчить про те, що політика жорсткої економії нерідко використовується як привід для скорочення соціального забезпечення, зниження державних гарантій, погіршення умов праці і урізання зарплат.

Структури колективних переговорів і моделі ринку праці руйнуються під час кризи, і цей процес все ще триває в багатьох країнах-членах ЄС.

Європейська конфедерація профспілок наполягає на тому, що європейські лідери повинні покінчити з політикою жорсткої економії і замість цього зосередитися на моделях стійкого зростання та інтеграції соціальної та економічної політики.

Європейський Союз повинен гарантувати, що соціальні права мають такий самий статус і значення, як і економічні свободи. В іншому разі розчарування і відчай людей можуть поставити під загрозу соціальну згуртованість та інтеграцію.

На думку ЄКП, Європейський економічний і валютний союз повинен бути доповнений сильним соціальним виміром.

ЄКП вітає пропозицію Єврокомісії про Європейську опору соціальних прав, що має бути представлена у березні цього року.

ЄКП визначила п'ять основних пріоритетів, які стосуються створення і підвищення якості робочих місць; зростання інвестицій; підвищення оплати праці; справедливого переходу і європейської соціальної моделі. Усі вони взаємопов'язані і доповнюють один одного.

• По-перше, більша кількість і краща якість робочих місць. Понад 20 мільйонів європейців все ще не мають роботи. Рівень довгострокового безробіття подвоївся за час кризи. Високий рівень безробіття серед молоді ставить під загрозу ціле покоління. Кожен має мати можливість приєднатися до ринку праці. Але при цьому робочі місця мають бути якісними, а не з нестандартними формами зайнятості без захисту і майбутнього.

• По-друге, для досягнення цього потрібні значні інвестиції. Державні інвестиції, хоча й стабілізувалися останнім часом, непропорційно постраждали в рамках політики жорсткої економії за відсутності спеціальних положень про їх захист в Пакті стабільності і зростання. ЄКП вважає, що запропонована Європейською Комісією гнучкість не відповідає умовам у деяких країнах-членах, і закликає до перегляду Пакту стабільності і зростання. Це дозволить застосовувати протициклічні заходи економічної політики і сприяти відновленню економіки, особливо під час економічного спаду. Приватні інвестиції, в умовах відсутності очікуваного попиту і низької інфляції, відкладаються і все ще є нижчими докризового рівня. Необхідний потужний поштовх з боку державних інвестицій. ЄКП вітала інвестиційний план Юнкера. Однак, загальний обсяг інвестицій в рамках Європейського фонду стратегічних інвестицій ледве сягає половини від суми, необхідної на думку Комісії, і цей план не виправдовує очікувань щодо мобілізації державних інвестицій. Кошти мають бути спрямовані безпосередньо в ті країни і сектори, де вони дійсно необхідні.

Європа наразі перебуває в ситуації низького рівня зростання, низького рівня зайнятості, низького рівня інвестицій, низького рівня інфляції. ЄКП вважає, що такий стан може бути виправлено шляхом створення Євроказначейства, відповідального за збір коштів для фінансування державних інвестицій і сприяння сталому економічному відновленню Європи.

Європейський директор Європейського комітету профспілок освіти Сьюзен Флокен, коментуючи ці вимоги, заявила, що «економічна криза досі кидає тінь на сектор освіти. ЄКПО вже давно закликає збільшити державне інвестування в освіту в європейських країнах. Проте, жорсткі бюджетні обмеження ускладнюють роботу європейських урядів з пошуку необхідних ресурсів для забезпечення якісної освіти для всіх». Вона підтримала заяву ЄКП про те, що «перегляд Пакту стабільності і зростання необхідний для забезпечення адекватного, передбачуваного та сталого державного фінансування».

• По-третє, працівники заслуговують підвищення зарплат. З моменту початку кризи зарплати значно відстали від зростання продуктивності. Це завдає шкоди внутрішньому попиту і створює масову нерівність. Майже чверть населення живе в бідності або на межі бідності. Необхідно сприяти перерозподілу багатства, справедливому оподаткуванню з метою зближення рівнів зарплат у різних країнах в сторону підвищення. Найкращим інструментом підвищення зарплат є незалежні колективні переговори між соціальними партнерами, і для цього необхідна підтримка соціального діалогу на всіх рівнях по всій Європі.

ЄКПО неодноразово підкреслював у своїх резолюціях важливість належного рівня оплати праці, пенсійного забезпечення і умов праці для вчителів: гідні зарплати, пенсії та умови праці для освітнього персоналу допомагають підвищити привабливість професії педагога і є передумовою для якісної освіти. Крім того, у багатьох європейських країнах заробітна плата вчителів залишалася на одному рівні або знизилася в період з 2012 по 2014 рік. Згідно з останнім дослідженням EURYDICE у 2015-2016 навчальному році, після років скорочень та заморожувань, спостерігалося повільне зростання зарплат у зв’язку із загальним коригуванням оплати праці усіх працівників бюджетної сфери. Тим не менше, у багатьох європейських країнах зарплати вчителів все ще не повернулися до докризового рівня.

• По-четверте, працівникам має бути гарантований справедливий перехід до зеленої економіки, цифрових технологій та автоматизації, щоб уникнути перекладання тягаря на плечі трудящих. У пропозиції щодо Соціальної опори справедливо наголошується на необхідності підвищення кваліфікації та навчання працівників. Кожному потрібні нові навички на ринку праці. Але також необхідне створення нових робочих місць, щоб компенсувати їх втрату.

• По-п'яте, необхідно відновити довіру до унікальної Європейської соціальної моделі. Соціальний діалог і колективні переговори слід заохочувати і поважати по всій Європі. Колективні переговори є ключем до стійкого зростання. Має бути гарантований рівний і загальний доступ до соціальних прав і соціального захисту.


Інформацію підготовлено за матеріалами виступу заступника генерального секретаря ЄКП Каті Лехто-Комулайнен на Європейському парламентському тижні 2017 року

Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори