Співпраця з Профспілкою – на користь розвитку громад

Листопадове засідання президії Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України під керівництвом Марії Яцейко, засвідчило: ця організація   завжди адаптовується до вимог часу, особливо у  період війни. 

На порядок денний винесено ряд питань, серед яких: практика спільної роботи між органами управління освітою та територіальними організаціями профспілки працівників освіти і науки України Стрийського району; робота організаційних ланок Профспілки із молоддю, що навчається; дотримання трудових прав педагогічних працівників під час атестації в нових умовах, згідно Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого Міністерством освіти і науки України від 09.09.2022 року №805. 

У Львівському Будинку вчених зустрілися для робочих діалогів представники органів управління освітою і профспілковий актив одного з найбільших в області районів – Стрийського. Він об’єднує 14 територіальних громад, налічує 268 закладів освіти. 

Особливістю тут є й те, що  Стрийська ТГ бере участь у пілотному в державі проєкті з трансформації, читай, оптимізації мережі закладів освіти. Як прозвучало з уст профлідера ОТО ППОіНУ Стрийської, Моршинської міських, Грабовецько-Дулібівської сільських територіальних громад Любомира Федораса, процес реформацій – адміністративної,   оптимізації, скорочень робочих місць, вимог звільнення працівників пенсійного віку, позначились на членстві. Попри те, у Розвадівській громаді – 98% членів профспілки, Миколаївській – 95%, Тростянецькій – 82%.  У Моршинській та Стрийській міських - менше. Тож працювати є над чим. А, головне, є з ким, і, судячи з виступів на засіданні Президії керівників органів управління освітою Стрийщини, як Ігор Олянін, Лідія Балабанська, Леся Фарат, Галина Панчишин, є глибокий зміст.

Начальниця відділу освіти Славської територіальної громади Ольга Кореневич була вельми переконливою в наголосі на ролі та авторитеті голів первинних профспілкових організацій. Вона сама у свій час була головою профкому школи, і цей досвід додав їй авторитету, кар’єрного зростання.

Увертюра до цього засідання Президії була ґрунтовною: тривалий час в громадах з владою, роботодавцями і профактивом, аби щонайбільше надати фахову допомогу, як наголосила очільниця обласної організації Профспілки Марія Яцейко, працювали профспілкові правозахисники Мар’яна Щедрик та Василь Корчинський. 

Завдання на сьогодні і завтра

Практичними завданнями профспілкових фахівців у Стрийському районі було вивчення стану та ефективності дії територіальних угод і колдоговорів, стан кадрового, фінансового забезпечення закладів освіти, розміри виплат надбавки за престижність педагогічної праці та винагороди за сумлінну працю, оздоровчих коштів, порядок надання відпусток, участь профспілкових представників в атестаційних та конкурсних комісіях, виконання рішення Конституційного Суду України щодо переведення працівників пенсійного віку на безстрокові  трудові договори, словом, зробити все, щоб, як умовно висловився у виступі профлідер освітян Сколівщини Йосип Марусяк, й без того нині болюча оптимізація мережі освіти не набувала, через людський фактор, ознак «баронізації». А те, що величезне значення має людський фактор сказав у доповіді активу юрисконсульт Василь Корчинський, навівши приклад діяльності небагатої фінансово Козівської територіальної громади, де хочуть і йдуть назустріч людині праці та враховують потреби освітян.

У процесі роботи фахівців обласної організації освітянської Профспілки було, як зазначила юрисконсульт Мар’яна Щедрик, розроблено зразки заяв і наказів про переведення працівників пенсійного віку на безстрокові трудові договори, проте, залишились заклади освіти, де керівники не звернули уваги на рішення Конституційного Суду України. 

Заслухали питання збереження оплати праці  мобілізованим, відзначили факти проходження працівниками медоглядів за рахунок роботодавців, оцінили уміння свого профспілкового активу співпрацювати з владою та роботодавцями з питань досягнення рівнів оплати праці, формування освітянських статей місцевих бюджетів на наступний рік.

Є процеси, зазначила Марія Яцейко, що відбуваються на рівні держави і світу, об’єктивні – як демографічна ситуація в країні, на які кардинально впливати профспілкова організація не може. Наприклад, чимало батьків з дітьми дошкільного та шкільного віку через війну виїхали за кордон і не мають наміру повертатися. 

Багато уваги було приділено механізмові і можливостям виділення коштів освітньої субвенції з місцевого бюджету. Голови територіальних громад Профспілки та запрошені роботодавці схвально відгукнулися на пропозицію профспілкової сторони, що варто пропонувати вищій законодавчій та виконавчій владі встановити чітку формулу відсотків фінансування, для прикладу: 80% із державного і 20% із місцевого бюджету.   Свої міркування щодо суті питання порядку денного висловили територіальні профлідери Степанія  Дубик, Андрій Сичак, Любомир Федорас, Йосип Марусяк, Марія Качала.  

Заступник голови обласної галузевої Профспілки Мар’ян Калин акцентував: головним стратегічним завданням Профспілки є переконати соціальних партнерів, що співпраця з Профспілкою в царині права і захисту інтересів працівників освіти сприяє розвитку територій і всієї громади. Комунікаційна робота фахівців обласної освітянської профспілки в територіальних організаціях триває.

Члени Президії та Центрального Комітету галузевої профспілки продовжили свою роботу з інших запланованих питань. Грунтовною й аналітичною вона була і щодо молодіжної політики обласної організації. Адже, як наголосила завідувачка відділу організаційної та інформаційної роботи Галина Долішня, 44% членів обласної освітянської профспілки становить студентство. І, незважаючи на воєнний в державі час, молодь проявляє творчий, креативний підхід до оновлення та актуалізації громадської діяльності, вносить значну лепту у волонтерську допомогу для потреб фронту. 

Матеріальна допомога, духовний розвиток і дозвілля, опіка сиріт, малозабезпечених, оздоровлення, поселення і проживання в гуртожитках, продуктивна співпраця профкомів Франкового університету (голова – Микола Спересенко), Львівської політехніки (голова – Анастасія Вакарчук), Лісотехнічного університету (голова – Богдан Кисіль), Української академії друкарства (голова – Роман Марчук), Дрогобицького державного педуніверситету (голова – Ігор Гівчак) з комітетами студентського самоврядування, іншими молодіжними громадськими організаціями доповнює і поглиблює зміст роботи професійних молодіжних первинок.  

Активно долучаються до популяризації та авторитету Профспілки первинні профспілкові організації студентів закладів фахової передвищої освіти: Автомобільно-дорожнього коледжу (голова – Роман Різник), Бродівського і Самбірського педагогічних коледжів (голови – Роман Савчин і Роман Сарахман відповідно), Самбірського технікуму економіки та інформаційних технологій (голова – Роксолана Козяк), Технологічного коледжу Національного університету «Львівська політехніка» (голова – Христина Іванець).

Члени президії висловили подяку лідерам первинних профспілкових організацій студентів та аспірантів за активну громадянську позицію, захист прав та інтересів студентської молоді, культурно-просвітницьку та спортивно-оздоровчу роботу, організацію дозвілля, оздоровлення і, особливо, волонтерську діяльність та допомогу студентської молоді Збройним Силам України.

Активне обговорення викликало питання дотримання трудових прав педагогічних працівників під час атестації в нових умовах, згідно Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого Міністерством освіти і науки України від 9.09.2022 року №805. Львівська обласна організація Профспілки в межах практичного застосування Положення про атестацію педагогічних працівників проводить роз’яснення Положення з одночасним підвищенням кваліфікації для керівних і педагогічних працівників закладів освіти за відповідною програмою безпосередньо на місцях.

Президія проголосувала за усі відповідні постанови.

Ольга Лобарчук, Львів 

 

Схожі публікації


Догори