Вища освіта в Україні – у фокусі обговорення європейських профспілок

28-29 вересня 2022 року у Брюсселі відбулося засідання Постійного комітету Європейського комітету профспілок освіти з питань вищої освіти і науки. У роботі заходу взяли участь представники профспілок освіти від 30 країн Європи.

Тема основної сесії засідання – вплив війни Росії проти України на вищу освіту в країні та Європі. 

Із ключовою доповіддю з питання у режимі онлайн виступила завідувачка міжнародного відділу Профспілки працівників освіти і науки України Катерина Малюта-Осаулова. 

Міжнародний секретар поінформувала учасників заходу про ситуацію у вищій освіті нашої країни та початок навчального процесу в умовах війни. Вона, зокрема наголосила, що російське вторгнення в Україну спричинило низку серйозних проблем в українській освіті. Насамперед, це стосується вимушеного переміщення значної кількості українського населення, в тому числі, викладачів, студентів та власне закладів освіти, а також пошкодження і руйнування навчальних закладів внаслідок бойових дій. 

Катерина Малюта-Осаулова поінформувала колег, що внаслідок бомбардувань та обстрілів із боку російських окупантів вже пошкоджено 2532 навчальні заклади, 289 з них – повністю зруйновані. Також зазнали руйнації вищі навчальні заклади, таких уже нараховується понад 40. За останніми оцінками, потреба у відновленні зруйнованих та пошкоджених навчальних закладів становить понад 9 млрд. доларів США.

Також доповідачкою було зазначено, що із початку війни 30 вищих навчальних закладів та 44 заклади фахової передвищої освіти були тимчасово переміщені з регіонів, де відбуваються активні бойові дії, та з тимчасово окупованих територій. 

У роботі засідання Постійного комітету взяла участь представниця Європейської Комісії Тіне Дельва. Вона була приголомшена тим, що, незважаючи на надзвичайно складну ситуацію в Україні, навчальні заклади продовжують працювати якісно та активно і висловила слова солідарності з Профспілкою та всіма освітянами України.

У своїй презентації Тіне Дельва розповіла про підтримку Європейським Союзом українських студентів та науковців, програму Еразмус+ та її переваги для українських студентів. Вона зазначила, що ця навчальна програма доступна для тих, хто хоче вивчати англійську, французьку, іспанську та інші мови безкоштовно у Європі. Також додала, що ЄС надає допомогу тим студентам, які виїхали закордон, щоб продовжити навчання. 

Вчителі, у свою чергу, можуть отримувати короткострокові гранти для навчання та підвищення кваліфікації. Також Європейська Комісія працює над оцінюванням та визнанням кваліфікації вчителів, які приїжджають до країн ЄС, для сприяння їх зайнятості у вищих навчальних закладах.

Європейський директор ЄКПО Сьюзан Флокен підкреслила, що ЄКПО продовжує активно співпрацювати із Профспілкою працівників освіти і науки України та зазначила, що комітет готовий підтримати Профспілку у їх відстоюванні прав освітян щодо гідних заробітних плат вчительства на європейському рівні, особливо під час війни. І поінформувала, що питання освіти та підтримки українських освітян будуть обговорені на найближчому засіданні Європейської комісії.

Насамкінець роботи представники профспілок освіти Румунії, Словаччини та інших сусідніх країн поінформували про надання психологічної та гуманітарної допомоги громадянам України, які втекли від війни, а колега зі Швеції наголосила, що вони готові підтримувати українців стільки, скільки вони будуть потребувати. 


Міжнародний відділ ЦК Профспілки

Схожі публікації


Догори